GÜNDEM

3D biyobaskılı bandaj uzaydaki yaralanmaları hızla iyileştirecek

Astronotlar, uzay yolculuğu esnasında yaraları daha iyi iyileştirmek için kullanılabilecek 3D biyobaskılı bandajları test ediyor.

Bilim insanları, astronotların kendi hücrelerini kullanarak biyolojik baskı yapabilen bir teknolojiyi test ediyor. Yakın zamanda SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) 24. ticari ikmal görevini başlattı ve yanında “Biyobaskı İlkyardım” adlı bir el cihazı götürdü. Cihaz, bir biyo-mürekkep içinde aşılanmış astronotların hücrelerini tutuyor ve neredeyse gerçek zamanlı olarak yaralanma bölgesine bir bandaj koymaya yardımcı oluyor. Biyo-mürekkep daha sonra alçıya benzer bir kaplama oluşturmak için iki jel ile karışıyor. Bununla birlikte bu deney, uzay ortamındaki yaranın iyileşmesi için umut verici bir araç sunarken, dünyada da önemli faydalar sağlayabilir.

Şimdi ISS’de bulunan teknoloji tanıtım projesi, Biyobaskı İlkyardım cihazının hem dünyadaki hem de uzaydaki uygulamalar için kullanımını doğrulamayı amaçlıyor. Proje boyunca araştırmacılar, yara iyileşmesi için canlı ve fonksiyonel dokular elde etmek amacıyla biyobaskı materyallerini ve süreçlerini optimize ederek istasyonun mikro yerçekimi ortamından yararlanacaklar.

Mikro yerçekimi koşulları altında, hücreleri içeren farklı katmanların basıncı ve canlı hücre uyarıcılarının potansiyel sedimantasyon etkisi gibi belirli eksiklikler vardır. Bu, 3D baskılı doku yamasının stabilitesinin ve yerçekimine bağlı çapraz bağlama işleminin gelecekteki uygulamalar için daha iyi analiz edilebileceği anlamına geliyor. Cilt rekonstrüksiyonu için biyobaskı kullanımı hızlı gelişen bir uygulama olsa da genellikle önce dokuyu yazdıran, olgunlaşmasına izin veren ve ardından hastaya implante eden büyük biyoyazıcılar gerektirir. Araştırmacılar, taşınabilir el tipi yapısı nedeniyle cihazın bu süreci hızlandıracağını ve harekete geçireceğini umuyor.

Cihaz; sapında bir dozajlama cihazı, bir baskı bölümü, destek tekerlekleri ve bir mürekkep kartuşundan oluşuyor. Bu deney seti için kartuş, hücre içermeyen bir ikame mürekkebi ve bir çapraz bağlayıcı içeriyor. Mürekkep, folyoya sarılmış bir mürettebat üyesine uygulanacak ve deney, karşılaştırma için insan hücreleriyle de test edilecek.

Canlı hücreler henüz ISS’de cihazla birlikte kullanılmasa da proje, gelecekteki görevler ve dünyadaki önemli uygulamalar için teknolojiyi geliştirmek adına önemli bulgular sunmayı umuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu