GÜNDEM

Finlandiyalı bilim insanları sürdürülebilir kahve üretti

Laboratuvarda yetiştirilen hücre kültürleri, kahve yapmak için daha sürdürülebilir bir yol sunuyor.

Bilim insanları doğal kahve kaynaklarının yok olma ihtimaline karşı yeni çözümler üretiyor. İklim değişikliğinin geleneksel kahve tarımını tehdit etmesiyle birlikte, Finli bilim insanları da hücre kültürlerinden gerçeğini andıran aroma ve tada sahip kahve ürettiler.

Finlandiya’daki VTT Teknik Araştırma Merkezi, çeşitli hayvan ve bitki bazlı ürünler yapmak için kullanılan bir besin ortamı ile doldurulmuş biyo-reaktörlerde yüzen hücre kültürleri ile kahve çekirdeklerinin yetiştirilmesine daha sürdürülebilir bir alternatif bulmuş olabilir.

Araştırmanın baş sorumlusu Heikki Aisala, hücresel kahve fincanlarının muhtemelen henüz standart tat testlerini geçemediğini, ancak milyarlarca dolarlık küresel bir endüstri için çok fazla potansiyele sahip olduğunu söyledi. Aisala ayrıca bu kahve tadının %100 kahve gibi olmadığını ve farklı kahve türlerinin karışımına benzediğini belirtti. Ancak henüz ticari aşamada olmasalar bile, tadın kesinlikle kahveyi andırdığını ekledi.

VTT Araştırma Ekibi Lideri Heiko Rischer ise laboratuvarda yetiştirilen hücre kültürlerinin kahve yapmak için daha sürdürülebilir bir yol sunduğunu çünkü yüksek talep nedeniyle ülkelerin kahve çekirdekleri yetiştirmek için daha geniş araziler ayırdığını ve bunun da ormanların yok olmasına yol açtığını kaydetti. Rischer, laboratuvarda yetiştirilen kahvenin çevresel faydalarının, pestisit ve gübre kullanımının azaltılmasına ve kahve çekirdeklerinin uzak mesafelerdeki pazarlara gönderilmesine daha az ihtiyaç duyulmasına neden olduğunu belirtti.

Avrupa’da laboratuvarda yetiştirilen kahvenin pazarlanmadan önce “Yeni Gıda” olarak onaylanması gerekiyor. Aynı zamanda kahve tutkunlarının da beğenip beğenmeyeceği merak ediliyor. Helsinki’de bir kafede çalışan barista, tüm doğal kahve kaynaklarının günün birinde yok olma ihtimaline karşı yeni çözümler üretilmesinde fayda olduğunu belirtiyor. Ayrıca tadı güzel ve aroması kahve bazlıysa, severek içileceğini düşündüğünü de ekliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu