GÜNDEM

Tesla, merkezini Teksas’a taşımaya hazırlanıyor

Tesla CEO’su Elon Musk’ın Kaliforniya hükümetinin COVID-19 önlemleri ile ilgili memnuniyetsizliği nedeniyle böyle bir karar aldığı belirtiliyor.

Tesla’nın 7 Ekim’de Austin Teksas’ta düzenlediği yıllık hissedarlar toplantısında Elon Musk, şirketin genel merkezini Kaliforniya’daki Alameda County’den Austin’e taşıyacağını duyurdu. Elon Musk, daha öncesinde Alameda ilçesi yetkililerinin Tesla’nın Fremont tesisinin 2020 baharında yeniden açılmasına izin vermeyi reddetmesinin ardından, yayınladığı tweetle şirketin merkezini taşıyacağını belirtmişti.

Elon Musk, hissedarlara Tesla’nın Alameda County’deki fabrikanın yeterli gelmediğini ve Tesla çalışanlarının Kaliforniya’da uygun fiyatlı konut bulmakta zorlandıkları için bu kararı aldıklarını söyledi. Ayrıca Musk, bu kararın bir diğer nedeninin Kaliforniya’daki kısıtlamaların Tesla fabrikalarını oldukça etkilemesi olduğunu da ekledi.

Ancak, eyaletteki kapasiteyi daha da genişletmeyi planlayan Musk, Tesla’nın Kaliforniya’dan tamamen ayrılmayacağını dile getirdi. Şirket, genel merkezin taşınmasından bağımsız olarak Kaliforniya tesisinde üretimi artırmayı planlıyor. Musk, planlarının Fremont ve Giga Nevada’nın üretimini %50 artırmak olduğunu belirtti.

Austin’de devam eden tesisle ilgili olarak Musk, tamamlandıktan sonra bile tesisin tam üretime geçmesinin zaman alacağını söyledi. Bununla birlikte, Tesla’nın bir fabrika inşa etmesi, yüksek hacimli üretime ulaşmaktan daha kolay bir süreç. Örneğin, Tesla’nın Şangay fabrikası 11 ayda inşa edildi, ancak yüksek hacimli üretime ulaşması bir yıl sürdü. Tesla’nın Austin yakınlarındaki yeni fabrikasının Şangay örneğini takip etmesi bekliyor.

Merkezin taşınması aynı zamanda havacılık ve uzay şirketi SpaceX’in CEO’su olan Musk’ın kişisel vergi yükünü azaltmasını ve Boca Chica, Teksas’taki bir SpaceX fırlatma alanına daha yakın olmasını sağladı.

Tesla, merkezini Kaliforniya’dan Teksas’a taşıyan ilk şirket değil. Örneğin, Oracle ve Hewlett Packard, geçen yıl bu hamleyi yapmaya karar veren teknoloji devleri arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu