GÜNDEM

Yapay zeka teknolojisi yakında aklımızı okuyabilir

Dev teknoloji şirketlerindeki araştırmacılar, insanların zihinlerini daha iyi anlamanın yeni yolları üzerinde çalışıyor.

Uzmanlar, yeni geliştirilen bir yapay zeka (AI) sisteminin, insanların sadece beyin dalgalarını analiz ederek duyduklarını ‘duyabildiğini’ açıkladı. Şu anda çok erken aşamalarında olan bu çalışma, sözlü veya klavye aracılığıyla iletişim kuramayan travmatik beyin hasarlarına sahip kişilere yardımcı olabilecek bir teknoloji için bir yapı taşı olarak hizmet etmeyi amaçlıyor. Başarılı olursa, bilim insanları beyin aktivitesini kaydetmek için beyne cerrahi olarak elektrot yerleştirmeden yakalayabilirler.

Konuyla ilgili en son girişim, Facebook’un ana şirketi Meta tarafından yapıldı ve esas olarak işitme duyusu etrafında dönüyor. Facebook Yapay Zeka Araştırmaları (FAIR) Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, bilim insanlarının iletişimi sağlamak için kullandıkları yollardan birinin hastanın beyninin motor bölgelerine bir elektrot yerleştirmek olduğunu açıkladı. Bu nedenle, invaziv olmayan beyin aktivitesi kayıtlarını kullanarak test etmeyi amaçladıklarını söyledi. Amaçlarının, beynin anlatılan hikayelere verdiği tepkileri çözebilen bir yapay zeka sistemi yaratmak olduğunu belirttiler. Araştırmacılar, bir sonraki adımdaki hedeflerinin konuşma temsilleriyle beyin aktivitesi temsillerinin nasıl eşleştirileceğini öğrenmek ve her ikisini de bir AI sistemine atamak olduğunu da ekledi.

Meta’nın çalışması beyin dalgalarını okuma etrafında dönerken, Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’ndeki araştırmacılar daha görsel bir sonuç hedefliyor. Uzmanlar bir kişinin beyin dalgalarından fotoğraf çekmelerini sağlayacak bir “zihin okuma” teknolojisi üzerinde çalışıyor.

AI teknolojisini test etmek için araştırmacılar, gönüllülere beyin aktivitesini belirlemek için kan akışındaki değişiklikleri ölçen bir tür invaziv olmayan beyin görüntüleme cihazı olan fonksiyonel bir manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) içindeyken rastgele yüzlerin resimlerini gösterdiler. Ardından fMRI, gönüllülerin yüz görüntülerini izlerken görmeyle ilgili beyin bölgelerindeki nöronların aktivitesini izledi. Veriler daha sonra yapay zeka programına aktarıldı ve fMRI taramasından elde edilen verileri kullanarak doğru bir görüntü oluşturmasını sağladı.

Deneyin bulguları, fMRI/AI sisteminin gönüllülere doğru olarak gösterilen orijinal görselleri neredeyse yeniden oluşturabildiğini gösteriyor. Ayrıca uzmanlar, araştırmanın hastalık veya kaza nedeniyle görme yetisini kaybedenlerin yeniden görmelerine yardımcı olabilecek bir teknoloji yaratmaya odaklandığını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu