GÜNDEM

‘Yapay güneş’ sınırsız temiz enerjinin yolunu açıyor

Bu çalışma sayesinde füzyon gücü, dünyaya güvenli, sürdürülebilir, çevreye duyarlı ve bol miktarda enerji kaynağı sağlayacak.

Seul Ulusal Üniversitesi ve Kore Füzyon Enerjisi Enstitüsü’ndeki bilim insanlarından oluşan bir ekip, Kore Süper İletken Tokamak İleri Araştırma (KSTAR) reaktörünün yaklaşık 30 saniye boyunca 100 milyon santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklara ulaştığını bildirdi. Güneşin doğal tepkimelerini taklit etmeyi amaçlayan çalışma, araştırmacıların “sınırsız temiz enerjide” nihai olduğunu söylediği şeyde bir atılım olarak kabul ediliyor.

Ülkenin manyetik olarak sınırlandırılmış nükleer füzyon teknolojisi için en eski ve en büyük araştırma merkezi olan Çin’in Güneybatı Fizik Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, bunun ilk olarak Çin’de gerçekleşebileceğini düşünüyor. Ekip, dünyadaki en gelişmiş bu tür cihazlardan biri olacak ve insanlığı nihai olarak enerjisini çözmeye bir adım daha yaklaştıracak, çok önemli bir yükseltilmiş deneysel “yapay güneş” inşasını bu yılın sonuna kadar tamamlamayı planlıyor. Araştırmacılar ayrıca, teknolojinin nükleer füzyonla üretilen büyük miktardaki enerjiyi sera gazları salmadan veya fisyon temelli nükleer reaktörler tarafından üretilen radyoaktif atıkları yaratmadan elektriğe dönüştürmek için geliştirilebileceğini umuyorlar.

Füzyon, dünyanın nükleer reaktörlerine güç sağlayan nükleer fisyonun neredeyse tersidir. Fisyon, uranyum gibi ağır atomların parçalanmasından oluşurken, füzyon, daha ağır atomlar ve enerji oluşturmak için hafif atomların parçalanmasını içerir. Ayrıca füzyon, radyoaktif atık oluşturmadığından daha temiz bir işlemdir ve uranyum veya plütonyum gibi pahalı ve nadir elementler yerine deniz suyundan elde edilebilen hidrojen gibi hafif ve bol malzemelerle ilerler. Teorik olarak, bir litre su, 300 litre petrolün yanması kadar enerji üretmek için füzyon için yeterli hammadde sağlayabilir.

Araştırmacılar, yıl sonuna kadar 50 saniye boyunca 100 milyon derecenin üzerindeki plazma sıcaklıklarına ulaşmayı hedefliyor. Sonunda, 2026 yılına kadar 300 saniye boyunca aynı sıcaklıklara ulaşmayı tasarlıyorlar. Öyle ki Ocak ayında Çinli araştırmacılar, “yapay güneşlerinin” 20 dakika boyunca 70 milyon santigrat dereceye ulaştığını ya da güneşten beş kat daha sıcak olduğunu söylediler. Aynı “yapay güneş” geçen yılın Mayıs ayında 101 saniye boyunca 120 milyon derecelik bir plazma sıcaklığını da çalıştırdı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu