GÜNDEM

uSky Transport’un fütüristik kapsülleri, trafik sorununu çözebilir

Raylı hava aracı “sky pods”un yeşil alanlar, yürüyüş yolları ve kamusal alanlar için kullanılabilecek yollar ve zemin alanlarını boşaltması hedefleniyor.

Trafik sıkışıklığı, dünyanın dört bir yanındaki şehirler için büyük sorunlara sebep olabiliyor. Bu nedenle bazı sürücüler elektrikli scooterlara ya da yapay zeka özellikli trafik ışık kullanımına yöneliyor. Ancak bir şirket çözümün, çelik bir rayda asılı bir şekilde dolaşan sürücüsüz yüksek hızlı kapsüller ağı oluşturmak olduğuna inanıyor.

Belarus merkezli uSky Transport, Dubai sınırındaki Şarika’da 400 metrelik bir test hattı açtı. Dışarıdan bakıldığında, elektrikle çalışan bölmeler parlak beyaz, iç mekanlar ise ortam aydınlatması, müzik ve tavandan tabana pencereler de dahil olmak üzere birinci sınıf bir havayolu süiti gibi tasarlanmış. İki yastıklı koltuk ve iki katlanabilir koltuk ile test edilen araç, dört yolcuya kadar taşıyabiliyor.

uSky, tam olarak uygulanan şehir çapındaki bir ağın, saatte 10.000 yolcuyu destekleyebileceğini ve araçların saatte 150 kilometreye kadar seyahat edebileceğini söylüyor. Şirket, amacının yeşil alanlar, yürüyüş yolları ve kamusal eğlence alanları için kullanılabilecek yolları ve zemin alanını boşaltmak olduğunu söylüyor.

uSky’ye göre, bir kilometrelik metro inşa etmek 150 milyon dolara mal olabilirken, bu sistemin maliyeti yaklaşık 10 milyon dolar ediyor. Aynı zamanda daha az yapısal malzeme kullanarak karbon emisyonlarını da azaltıyor. Şirket ayrıca saatte 90 kilometre maksimum hızda 48 tona kadar yük taşıyan kargo konteynerlerini taşımak için benzer bir teknoloji geliştiriyor.

Mobilitede fark yaratmak

Yerin üzerinde hareket eden taşıma kapsülleri genellikle “gökyüzü bölmeleri” olarak adlandırılıyor. McKinsey&Company’nin ortağı Stephanie Haag, bu kapsüllerin teleferiklere göre daha fazla esneklik sunduğunu söylüyor.

Haag, yoğun bir şehir çapındaki ağda sıkışıklığı önlemek için dikkatli bir planlama gerektireceği konusunda uyarıda bulunsa da gelişmiş mobilite ve sürdürülebilirlik vaatlerinin yerine getirilmesi halinde, bunun geniş çapta benimsenen bir çözüm olabileceğine inanıyor.

Gelecekteki büyüme planları

Bu yıl içinde uSky, Şarika’da 2,4 kilometrelik bir hat inşa etmeyi planlıyor. Bu da yolcu bölmesini daha yüksek hızlarda çalıştırmasını ve yolcu ve kargo bölmelerinin aynı ağa nasıl entegre edilebileceğini göstermesini sağlıyor.

uSky’nin test hatlarının bulunduğu Şarika Araştırma Teknolojisi ve İnovasyon Parkı’nın CEO’su Hüseyin Al Mahmoudi, sky pods ile Birleşik Arap Emirliği’nin sürdürülebilir, fütüristik bir merkez olma stratejisini güçlendirdiğini belirtiyor. Test hattının devreye girmesiyle uSky, BAE’nin doğusundaki kıyı kasabası Khor Fakkan çevresinde bir hat inşa etmek için de ilk onayını aldı.

Dubai ayrıca şehir trafiğinin üzerinde çalışacak sürücüsüz bölmeler araştırıyor ve Virgin Hyperloop gibi diğer küresel şirketlerin bölge için yüksek teknolojili taşıma bölmeleri geliştirdiği bildiriliyor. uSky Transport’un CEO’su Oleg Zaretskiy, uSky’ın BAE’nin ötesine de baktığını söylüyor. Önceliklerinin Orta Doğu ve Asya’da nüfusun doğal olarak arttığı yerlerde olduğunu belirtiyor.

Haag, kapsüllerin toplu taşımanın az gelişmiş olduğu ve mobilite çözümlerine yönelik talebin arttığı ülkeler için daha uygun olduğunu da ekliyor. Yine de Zaretskiy, uSky Transport’un Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada dahil ülkelerden sorular aldığını belirtiyor.

Zaretskiy, şirketin ilk ticari sözleşmesini Şarika’da yıl sonuna kadar tamamlamayı umduklarını ve böylece uSky kapsüllerinin 2024 yılına kadar hizmete başlayacağını ekliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu