Teknoloji

Şimdiye kadarki en büyük SpaceX roketinin kurulumu tamamlandı

Amerikan SpaceX şirketi, şimdiye kadar yapılmış en büyük roketini Teksas’ta monte etti.

En büyük SpaceX roketinin Starship adlı üst kısmı ve güçlendirici bölümü olan Super Heavy parçaları şirketin Boca Chica, Teksas’taki Starbase Ar-Ge tesisinde birbirine bağlandı. 

Yaklaşık 120m (400ft) yükseklikte duran SpaceX roketi, önceki tüm fırlatma sistemlerini gölgede bırakıyor. Roket havalandırılmaya hazır olduğunda insanları Ay’a gönderen araçların yaklaşık iki katı itiş gücü üretecek. Apollo’nun ünlü Satürn V roketlerindeki ana motorlar, tabandan yaklaşık 35 meganewton güç sağlıyordu. Yeni SpaceX Super Heavy ise yaklaşık 70 meganewtona ulaşacak.

İki parçayı birleştirmek için devasa bir vinç kullanılan montajlama işleminde roketin parçaları bir saat boyunca sabit pozisyonda tutuldu ve ardından birbirinden ayrıldı.

SpaceX’in devasa roketini açılış uçuşuna hazırlanması için önünde haftalarca, hatta aylarca sürecek birçok test var. Testler sonrasında Starship, Dünya çevresinde bir kez yapılacak yolculuk için uzaya fırlatılacak. Roketin yolculuğu Pasifik’teki Hawaii adalarındaki sulara bir 1imha inişi” ile sona erecek. Super Heavy parçası ise Meksika Körfezi’ne iniş yapacak. Nihayetinde SpaceX, gelecekte araçların her iki segmentinin de yeniden kullanılabilecekleri şekilde karada veya deniz platformlarında kontrollü inişler yapmasını istiyor. 

Şirketin CEO’su Elon Musk, Starship sisteminin tamamen geliştirildiğinde, insanları Ay’a ve Mars’a götürme kapasitesinden daha fazlasını yapacağını söylüyor. Hedefte, insanları dünyanın dört bir yanına hızlı bir şekilde taşımak var. Uyduları yörüngeye yerleştirmek de bir başka kullanım şekli olacak.

Amerikan uzay ajansı Nasa, on yıl içerisinde astronotları Ay’ın güney kutbunun yakınına indirebilecek Starship üst aşamasının bir versiyonunu üretmek için SpaceX ile sözleşme imzalamıştı. Mühendisler, Starbase’te bir dizi prototip inşa etmişti. Prototipler, tasarım ekibinin devasa paslanmaz çelik aracını üretmenin en iyi yolunu anlamasına yardımcı oldu.

Cuma günü birleştirilen ve kod adları B4 (Super Heavy güçlendirici) ve Ship 20 (Starship üst bölümü) olan parçalar, Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) lisans alana kadar fırlatılmayacak. FAA şu anda, 30 günlük bir çevresel inceleme yürütüyor. Yani, ilk yörünge gezisi hala biraz uzak gelecekte görünüyor. Ancak Musk, bunun yıl sonundan çok önce gerçekleşmesi konusunda çok hevesli. CEO, Cuma günü bölümlerin kısa süreli de olsa eşleşmesini “hayallerinin gerçekleşmesi” olarak nitelendirdi.

Halen faaliyette olan en güçlü roket ise yine SpaceX tarafından inşa edilen Falcon Heavy. Roket, fırlatma sırasında 23 meganewton itme gücü üretiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu