GÜNDEM

Tokyo’daki robot garsonları, engelli çalışanlar uzaktan kontrol ediyor

Nihonbashi’nin yeni açılan Dawn Avatar Robot Café’si engelsiz ve kapsayıcı bir Tokyo yaratmak istiyor.

22 Haziran’da Tokyo’nun robotlar tarafından işletilen en son kafesi Nihonbashi’de resmen açıldı. İnsanların robot kılığına girerek bir akşam yemeği şovu yaptığı Shinjuku’s Robot Restaurant’ın aksine Dawn Avatar Robot Café, müşterilerine yiyecek-içecek servisi yapmak için bekleyen gerçek insansı robotlara sahip. 

Kafenin bir diğer özelliği de engelli çalışanlar için daha fazla iş fırsatı yaratarak faaliyet göstermesi. İnternet üzerinden uzaktan çalıştırılan bu robotlar fiziksel engelli, çocuk bakımı veya başka nedenlerle uzun süre evden çıkamayan kişiler için avatar görevi görüyor. 120 cm boyunda olan OriHime-D robotları, bir alanda hareket ederken konuşmalarını ve emir almalarını sağlamak için bir kamera, mikrofon ve hoparlör ile donatılmış.

Yenilikçi kafe, erişilebilir bir toplum yaratmak için çalışan bir Japon robot şirketi olan Ory Laboratory Inc’in en son girişimi. Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Kentaro Yoshifuji ise üç yılın büyük bir bölümünde hastanede yatalak olma deneyiminden sonra uzaktan kumandalı robot avatarları tasarlama fikrini ortaya çıkardı.

Dawn Avatar Robot Café’nin robotları göz hareketyle de kontrol edilebiliyor. Böylece hareket etmesi güç olan insanlar dahi kafede çalışma seçeneğine sahip oluyor. Bir robot avatarı kullanmak, onlara başkalarıyla etkileşim kurmaları için daha fazla fırsat sunabileceği ve engelliliğin getirdiği soyutlanma hissini azaltabileceği için önemli bir gelişme.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu