GÜNDEM

Japonya 2020’lerin sonunda Ay’a bir insan göndermeyi hedefliyor

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 2020’lerin ikinci yarısında Japon astronotların Ay’a inişini gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Japonya, 2020’lerin ikinci yarısına kadar bir Japonu Ay’a göndermeyi hedeflediğini belirterek, uzay araştırma planlarını revize etti. Planın taslak programına göre Japonya, astronotları Ay’a geri götürmeyi amaçlayan ABD liderliğindeki bir girişim olan Artemis programının bir parçası olarak ilk Amerikalı olmayan bir kişiyi Ay’a çıkarmayı hedefliyor. Plan ayrıca Japonya’nın 2024’te Mars’ı keşfetmek için bir sonda çalışması başlatmak ve uzayda güneş enerjisi üretmenin yollarını bulmak gibi çalışmalar da içeriyor.

Başbakan Fumio Kishida, planı sonuçlandırmak için bir toplantıda yaptığı açıklamada, uzayın sadece insanlara umut ve hayaller veren bir sınır değil, aynı zamanda toplumun ekonomik güvenliği açısından çok önemli bir temel sağladığını söyledi.

Bununla birlikte, komşu ülke Çin de 2030 yılına kadar büyük bir uzay gücü olmayı hedefliyor ve o da Asya’da bir uzay yarışı olasılığını artırarak Ay’a astronot göndermeyi planlıyor. Çin aynı zamanda Mayıs ayında ilk uzay aracını Ay’a indirdikten iki yıl sonra, Mars’a bir gezici yerleştiren ikinci ülke oldu.

Japonya’nın uzay araştırma hedeflerini açıklaması, Japon milyarder Yusaku Maezawa’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 12 gün geçirip dünyaya dönmesinden bir hafta açıklandı. Bu yolculuk, 10 yıldan fazla bir süre içinde ISS’ye giden ilk uzay turist seyahati oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu