GÜNDEM

Havayolu şirketleri 5G kullanımını sınırlandıracak

ABD’nin en büyük telefon şirketleri arasında yer alan AT&T ve Verizon, bazı havaalanlarında yeni 5G hizmetlerine geçişi erteledi.

Yaygın olarak 5G olarak bilinen beşinci nesil kablosuz teknoloji, ultra yüksek internet hızları, ekstra bant genişliği ve artırılmış bağlantı sağlamayı vadediyor. Dünyanın dört bir yanındaki telekomünikasyon şirketleri de bu hizmeti sunmak için yarışıyor. Buradaki endişe, 5G teknolojisi tarafından kullanılan hava dalgası spektrumunun, düşük görüş operasyonlarında pilotların yerden bir uçağın dibine kadar olan mesafeyi belirlemesine yardımcı olan ölçüm cihazları olan radyo altimetreleri tarafından kullanılan sinyallerle çakışabilmesidir.

Telekomünikasyon devleri AT&T ve Verizon tarafından yapılan açıklamada ise bazı havaalanlarında 5G hizmetinin geçici olarak sınırlandırılacağı ve havayollarında kullanıma sunulacağı takdirde yaşanacak uçuş kesintilerine ilişkin uyarılar aktarıldı. American, Delta, United, Southwest Havayolları şirketlerinin CEO’ları tarafından imzalanan bildiride, yeni 5G C bandının sinyallerin uçakların navigasyon sistemlerini etkileyebileceği belirtilerek büyük havalimanı pistlerinin 3,2 kilometre yakınındaki bölgelerde hizmete sunulmaması talep edildi. Yöneticiler, 5G’nin Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından etkileneceği belirlenen havaalanlarındaki pistlerin dışında uygulanmasını istedi.

Buna bağlı olarak telekomünikasyon şirketleri, 5G’nin sadece uçakların güvenlik sistemi için değil, görüş mesafesinin düşük olduğu durumlar için de risk oluşturduğunu açıkladı. Ayrıca görüş mesafesinin az olduğu bir günde 1000’e yakın uçuşun iptal edilebileceğini ekledi.

FAA, yanıt olarak, kablosuz şirketlerin 5G’yi dağıtırken seyahat eden halkın güvenliğini sağlamaya devam edeceğini söyledi. Ayrıca, 5G ile ilgili uçuş gecikmelerini ve iptallerini sınırlamaya çalışmak için havacılık endüstrisi ve kablosuz şirketlerle birlikte çalışmaya devam edeceği de belirtildi. Aynı zamanda FAA, 5G’nin yayılmasından etkilenen havaalanlarına düşük görüşlü iniş yapmak için ABD ticari uçak filosunun yaklaşık %45’ini temizlediğini de dile getirdi.

Bununla birlikte, dünyanın en büyük iki uçak üreticisi Boing ve Airbus da ABD hükümetinden yeni 5G teknolojisine geçişin ertelemesini istedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu