GÜNDEM

Yeni FCC kuralları ile operatörler spam metinleri engelleyebilecek

Kural kabul edilirse FCC, uygulanabilir çözümler bulmak için özellikle mobil operatörlerle birlikte çalışacak.

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), robot metinlerini kısıtlamak için yeni bir teklif üzerinde duruyor. Komisyon bu teklif ile spam metin mesajlarını hedef alan yeni kurallar oluşturmaya çalışıyor. Komisyonun bu politikası hayata geçerse, kablosuz iletişim operatörleri ve telefon şirketlerinin kullanıcıların telefonuna ulaşmadan istenmeyen mesajları engellemesi gerekecek.

Başkan Vekili Jessica Rosenworcel, tüketicilerin hassas bilgilerini paylaşmaya veya kötü niyetli bağlantılara tıklamaya yol açan sahte robot metinler göndererek, metin mesajlara olan güvenden yararlanmaya çalışan dolandırıcılarda artış gördüğünü söyledi. Ayrıca bu son dolandırıcılık dalgasıyla mücadele etmek ve mobil operatörlerin bu otomatik mesajları herhangi bir zarara yol açmadan önce nasıl engelleyebileceğini belirlemek için adımlar atmanın zamanı geldiğini de belirtti.

İstenmeyen aramalar ve metin mesajlarıyla olan mücadele, Rosenworcel yönetimindeki FCC’nin odak noktası haline geldi. FCC son zamanlarda tarihinin en büyük para cezası vermesinin yanı sıra, spam aramalarına karşı girişimlerini koordine etmek için bir Robocall Yanıt Ekibi de kurdu. FCC yalnızca 2020’de istenmeyen kısa mesajlarla ilgili yaklaşık 14.000 şikayet aldı ve bu, bir önceki yıla göre yüzde 146’lık bir artışı temsil ediyor.

Yakın tarihli bir araştırma ise yalnızca Mart ayında gönderilen tahmini 7,4 milyar spam SMS mesajıyla ABD’deki spam metin mesajı oranlarının FCC tarafından alınan şikayet oranından çok daha yüksek olduğunu buldu.

Rosenworcel, teklifin kabul edilmesi halinde, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mobil operatörlerin müşterileri yasa dışı metin mesajlarından korumaları gerekeceğini ve bunun, ağ düzeyinde metinleri engelleme veya “metin mesajlarına arayan kimlik doğrulama standartlarını uygulama” gibi girişimleri içerebileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu