GÜNDEM

Drone’lar İspanyol yanardağındaki köpekleri kurtarmaya çalışacak

İspanya’da canlı hayvanların hava taşımacılığı için gereken izin hükümet tarafından onaylandı ve kurtarma çalışmalarının önü açıldı.

Üç köpek haftalardır La Palma adasında volkanik küllerle kaplı terk edilmiş bir avluda mahsur kaldı. Yiyecek paketlerini bırakan drone’lar tarafından beslenen köpeklerin, şimdiye kadar nasıl kurtarılacağı bulunamadı. Acil durum ekipleri, hayvanları kurtarmak için helikopter kullanmayı düşündü ancak kül ve piroklastik kayalardan doğacak risk nedeniyle bu plan reddedildi.

Geçtiğimiz günlerde İspanyol drone şirketi Aerocamaras ise Kanarya Adaları’ndaki bir yanardağın yakınında mahsur kalan üç köpeği uzaktan kumandalı bir ağ ile yakalayıp onları lavların üzerinden uçurarak kurtarmaya çalışmak için izin aldı.

Aerocamaras’ın CEO’su Jaime Pereira, köpekleri tek tek yakalamaya çalışmak için geniş bir ağla donatılmış 50 kg’lık bir drone göndermeyi ve akan lavların üzerinden 450 metre uzağa güvenli bir yere uçurmayı planladığını söyledi. Acil durum yetkilileri de önerilen kurtarma görevini değerlendirdikten sonra, buna izin vermeye karar verdiklerini belirtti.

Pereira verdiği demeçte, ilk kez bir hayvanın bir drone ile kurtarılmaya çalışıldığını dile getirdi. Ancak bu konuda kaygıları olduğunu belirten Pereira, en büyük endişelerinin, lavların üzerinden uçarken drone pillerinin bitmesi ve görevin başarılı olmasının köpeklerin makineye nasıl tepki vereceğine bağlı olduğunu da ekledi.

Operatörün bir köpeği ağa çekmek için sadece dört dakikası ve onu uçurmak için dört dakikası daha olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu