GÜNDEM

Teslimat robotları için havasız lastik

Goodyear, Starship teslimat robotlarına özel olarak tasarlanmış havasız lastikler (NPT) geliştirdiğini ve test ettiğini duyurdu.

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biri olan Goodyear, Starship’in lastik sağlığı ve bakımıyla ilgili talebini karşılamak, lastik ömrünü uzatmak ve Starship’in teslimat filosunun bakım faaliyetlerini azaltmak için özel olarak tasarlanmış bir havasız lastik geliştirdi. Goodyear ve Starship, araç ve lastik birlikteliğini değerlendirmek için Bowling Green State Üniversitesi’nde bir saha içi test aşamasını başlattı. Erken araç lastik testi verileri, sırt aşınması, frenleme ve titreşim sönümleme açısından olumlu sonuçlar gösterdi. Goodyear ayrıca havasız lastikler geliştirerek, şirketin 2030 yılına kadar hem %100 sürdürülebilir malzeme lastiği hem de bakım gerektirmeyen lastik üretme hedefine doğru bir adım daha attığını belirtiyor.

Goodyear’ın NPT Program Yöneticisi Michael Rachita, benzersiz havasız lastik mimarilerini yeni mobilite biçimleriyle genişlettikleri için heyecanlı olduklarını söyledi. Ayrıca mikro dağıtım alanının lastikle ilgili olarak farklı bir dizi ihtiyaç sunduğunu ve NPT teknolojilerinin bakım gerektirmeyen uzun ömürlü bir deneyim sağlamaya yardımcı olacağını belirtti.

Starship Technologies Makine Mühendisliği Müdürü Siim Viilup ise teslimat robotlarının her gün her türlü hava koşulunda ve arazide binlerce teslimat yaptığını ve hizmetlerine yönelik artan talebe ayak uydurabilmeleri için güvenilir lastiklere ihtiyaçları olduğunu söyledi. Böylelikle bu yeni lastiklerin güvenilirlik ve maliyet tasarrufu sağladığını görmenin harika olduğunu ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu