GÜNDEM

Almanya’daki trafik ışıklarına yapay zeka dokunuşu

AI algoritması ile insanların yolculuk süreleri kısaltılarak trafikten kaynaklanan gürültü ve karbondioksit kirliliğinin de azaltılması bekleniyor.

Fraunhofer Optronics Enstitüsü araştırmacıları bir dizi araştırma ortağıyla birlikte, Almanya’nın Lemgo şehrindeki bir kavşaktaki trafik durumunu gözlemlemek için yüksek çözünürlüklü kameralar ve radar sensörleri kurdu. Bu verilerle, trafiğin daha sorunsuz akmasına yardımcı olmak amacıyla daha optimize sinyal modelleri geliştirmek için yapay zeka (AI) simülasyonları çalıştırılıyor.

Simülasyonlarda bu yeni trafik ışığı kontrol sistemi, yalnızca minimum veri noktalarını hesaba katabilen geleneksel kural tabanlı kontrol sisteminin yerini aldı. Ekip, AI algoritmasını kullanarak şehirde araba kullanan insanların yolculuk sürelerini azaltmayı ve böylece durağan trafikten kaynaklanan gürültü ve karbondioksit kirliliğini azaltmayı umuyor. Avrupa Birliği, trafik sıkışıklığının üye devletler için yılda 100 milyar euro ekonomik zarara neden olduğunu ve bu teknolojinin bu sayıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini tahmin ediyor. Ayrıca ekip, trafik ışıklarını yayalar için daha iyi hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Teknoloji aynı zamanda araçların ortalama hızlarını ve bekleme sürelerini de tespit ediyor. Sensörler, ışıkta bekleyen yaya sayısını ve bir caddeyi geçmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyup duymadıklarını da belirleyebilecek. Gerçek zamanlı sensörler, olağan katı kontrol kurallarının yerini alan AI ile birleştirildi. Ayrıca karmaşık kontrol sorunlarına akıllı çözümler bulmaya odaklanan bir makine öğrenimi yöntemi olan derin pekiştirmeli öğrenme (DRL) algoritmaları kullanıldı. Simülasyonu çalıştırmadan önce, yoğun saatlerde ölçülen trafik hacmi modele eklenerek yapay zekanın gerçek verilerle çalışması sağlandı. Bu, derin pekiştirmeli öğrenme kullanılarak eğitilmiş bir sistemle yapıldı.

AI algoritmaları, bağlantı noktasındaki kontrol kutusundaki bir uç bilgisayarda çalışıyor. Algoritmaların bir avantajı da daha geniş bir ağ oluşturan komşu ışıkları içerecek şekilde test edilebilmeleri, kullanılabilmeleri ve ölçeklenebilmeleridir.

Araştırmacılar, akıllı ışıklarla donatılmış sıkışık Lemgo kavşağında gerçekleştirilen simülasyon aşamalarının, yapay zeka kullanımıyla trafik akışını %10-15 oranında iyileştirebileceğini söyledi. Test, şimdi trafik ölçümlerinin gürültü kirliliği ve emisyonlar gibi parametreler üzerindeki etkisini dikkate alacak. Ekip, simülasyonları ile gerçek hayattaki trafik hareketleri arasında kaçınılmaz bir boşluk olacağına inandıkları için teknolojiyi gerçek hayat senaryosunda da test etmek istiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu