GÜNDEM

Steve Wozniak’tan uzay odaklı yeni girişim

Apple Kurucu Ortağı Steve Wozniak’ın Privateer adlı yeni bir girişimi, uzay çöplerini temizlemeye odaklanabilir.

Steve Wozniak, en son girişimini “Diğerlerinin aksine, özel bir uzay şirketi faaliyete başlıyor.” şeklinde şifreli bir tweet ile duyurdu. Wozniak’ın tweet’i, Privateer olarak adlandırılan ve şu anda gizli tutulan girişim hakkında bir video içeriyor. Ancak şirket, adından da anlaşılacağı gibi uzay savaşına katılmaya odaklanmıyor. 

Uzay uçuşu ve iklim değişikliği görüntüleri yer alan videoda, “Bu bir yarış değil. Bu bir yarışma değil. Ya da bir oyun. Biz tek kişi, tek şirket, tek millet değiliz. Biz tek bir gezegeniz.” ifadeleri bulunuyor. Video daha sonra bir uzay istasyonuna çarpmak üzere olan birkaç ateşli nesneyi göstererek “Gelecek neslin birlikte daha iyi olabilmesi adına sorumluluk almak için buradayız.” diyor. Videonun açıklaması ayrıca şunları ekliyor: “Privateer Space, uzayı tüm insanlık için güvenli ve erişilebilir kılmak için çalışıyor.”

14-17 Eylül tarihlerinde Hawaii, Maui’de düzenlecek olan Advanced Maui Optical and Space Surveillance Technologies (AMOS) konferansında, Privateer Space’e dair daha fazla ayrıntı paylaşılması bekleniyor. İlki 1999’da düzenlenen AMOS Konferansı, eğitim kurumlarının yanı sıra, hükümet ve özel sektör paydaşlarını da içeren, uzay bilinciyle ilgili teknik bir etkinlik.

Tam olarak ne yapmayı planladığı şu anda bilinmese de Privateer Space, 3D baskı şirketi Desktop Metal’in müşterisi olarak listeleniyor. 3D Print’e göre Privateer Space, uzay çöplüğü konusunu ele almak istiyor. 3D baskılı yüksek mukavemet/ağırlık oranı olan titanyum burada önemli bir rol oynayabilir.

Wozniak geçen yıl, yeşil teknolojileri blockchain tabanlı bir sanal para birimi aracılığıyla teşvik etmeye odaklanan Efforce adlı başka bir girişime de destek vermişti. Token’ın sembolü ise “WOZX” idi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu