GÜNDEM

AB CEO’sundan “aşılanmayanların pandemisi”ne karşı uyarı

Avrupa Birliği CEO’su, “aşılanmayanların salgınını” önlemek için dünya genelinde aşılanmanın hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Birliğin Durumu konuşmasında geçen 12 aylık sürecin değerlendirmesini yaparak küresel aşılama oranlarını artırmaya yönelik acil ihtiyacın altını çizdi. Von der Leyen, Fransa’nın Strasbourg kentinde AB milletvekillerine verdiği demeçte, “Salgının ‘aşılanmayanların pandemisi’ne dönüşmediğinden emin olalım.” dedi.

Gelecek yılın ortasına kadar 200 milyon dozluk yeni bir bağışta bulunacaklarını açıklayan Von der Leyen, AB’nin toplam bağışını böylelikle 450 milyon doza yükseltti. AB üye ülkeleri arasındaki aşılama oranlarındaki değişiklikten de endişe duyduğunu söyleyerek, “Gelecek yıl başka bir karakter testi olacak. Avrupa’nın bu testi geçeceğini biliyorum.” dedi. Ursula Von der Leyen, 19 AB üye ülkesinin bu yıl ekonomilerini pandemi öncesi seviyeye geri getireceğini, diğerlerinin ise gelecek yıl gerçekleşeceğini söyledi. 

Eski Alman savunma bakanı iklim değişikliğiyle mücadeleyi de gündeminin en üstüne koydu. AB’nin 2050 yılına kadar iklim tarafsızlığına ulaşması ve ekonomisinin dijital dönüşümü için cesur adımlar atması gerektiğini dile getirdi.

Von der Leyen, AB’nin imalat tedarik zincirindeki kritik boşlukları gidermek için yarı iletken üretimini artırmak adına önemli bir yatırım yapması gerektiğini söyleyerek daha geniş çaptaki ekonomik zorluklara da değindi. Avrupa Komisyonu’nun önümüzdeki hafta dünya standartlarında araştırma, tasarım, test ve üretim yeteneklerini birbirine bağlamayı amaçlayan yeni bir Avrupa çip yasası sunacağını duyurdu. Bunu “teknoloji egemenliği meselesi” olarak nitelendiren Von der Leyen, AB ülkelerinin “ortak olarak son teknoloji bir çip ekosistemi yaratması” gerektiğini vurguladı ve AB’nin “tekrar dünya lideri olması gerektiğini” söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu