GÜNDEM

Patagonya fosilleri, Jurassic dinozorlarına benziyor

Jurassic döneminde bitkiyle beslenen dinozor Mussaurus patagonicus’un fosilleşmiş yumurtası, Arjantin’in güneyinde fotoğraflandı.

Arjantin’in güney Patagonya bölgesinde ortaya çıkarılan geniş bir fosil hazinesi, bazı dinozorların karmaşık ve iyi organize edilmiş bir sürü yapısında geliştiğine dair bilinen en eski kanıtları sunuyor.

Bilim insanları geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, fosillerin 100’den fazla dinozor yumurtası ve Mussaurus patagonicus adlı bir Jurassic Dönemi bitki yiyen türünün yaklaşık 80 genç ve yetişkinin kemiklerini içerdiğini ve bunların 20’sinin eksiksiz iskeletler olduğunu söyledi. Araştırmacılar, hayvanların muhtemelen kuraklıktan kaynaklanan bir toplu ölüm olayı yaşadıklarını ve vücutlarının daha sonra rüzgar sebebiyle savrulup gömüldüğünü belirtti.

Yaklaşık 6 metre uzunluğunda ve 1,5 tona kadar büyüyen Mosasaurus, küçük bir kafa ile uzun bir boyun ve kuyruğa sahipti. Bir yetişkin olarak iki ayaklıydı, ancak yenidoğanlar dört ayaklıydı. Dinozorların çağını içeren üç dönemin ikincisi olarak Jurassic’in başlarında yaşayan Mussaurus, o dönem için nispeten büyük bir canlıydı. Aynı zamanda et yiyen dinozorlardan da çok daha büyüktü. Dinozorlar daha sonra Jurassic döneminde gerçek devler haline geldi.

Trelew’deki Egidio Feruglio Paleontoloji Müzesi’nden paleontolog Diego Pol, buldukları örneklerin hassas ve minik dinozor iskeletlerinin yanı sıra, içinde embriyo bulunan yumurtalar da dahil olmak üzere bir dinozor yuvalama alanını koruduğunu söyledi. Ayrıca sürü davranışının uzun boyunlu dinozorlarda ilk tarihlerinden beri mevcut olduğunu ve sosyal hayvanlar olduğunu da ekledi.

Hayvanların ölüm anında yaşlarına göre gruplandırıldığı ve bir bölgede yavrular ve yumurtalar bulunurken, yavruların iskeletlerinin yakınlarda kümelendiği tespit edildi. Yumurtalar, çukurlar içinde ve katmanlar halinde düzenlenmiş olarak bulundu. Yetişkinlerin de tek başlarına veya çiftler halinde olduğu saptandı.

Araştırmacılar, “yaş ayrımı” olarak adlandırılan bu fenomenin, yemek için yiyecek toplayan ve gençlere bakan yetişkinler de dahil olmak üzere karmaşık bir sosyal yapıya işaret ettiğini söyledi. Aynı zamanda sürü üyelerinin üreme kolonileri oluşturmak için ardışık mevsimlerde aynı noktaya döndüklerinden şüphelendiler.

Yüksek çözünürlüklü X-ray bilgisayarlı tomografi adı verilen bir tarama yöntemi, yumurtaların içindeki embriyoların gerçekten de Mussaurus’a ait olduğunu doğruladı. Mussaurus, otçul dinozorlar arasında ilk büyük başarı öyküsünü temsil eden, Sauropodomorf adı verilen bir dinozor türüydü. Sauropodomorflar, uzun boyunları ve kuyrukları ve dört sütun benzeri bacakları ile bilinen Sauropodlar adlı bir grubun evrimsel öncüsüydü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu