GÜNDEM

Müzik tutkunları pandemide müzik dinlemeye çokça vakit ayırdı

“Müzikle Etkileşim 2021” araştırması, 21 ülkede 43 bin müzikseverin görüşlerini derledi.

Ankete katılanların yaklaşık %87’si müziğin pandemi sırasında modlarını yükselttiğini söylerken, 16 ila 19 yaşındakilerin %68’i en sevdikleri şarkıcıların yeni çalışmalarının onları sakinleştirdiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir anket, dünya çapındaki müzikseverlerin haftada ortalama 18,4 saat müzik dinlemek için vakit ayırdığını ortaya koydu. Aynı zamanda, COVID-19 pandemisi sırasında müzikseverlerin en sevdikleri sanatçılara yöneldiği de belirtildi.

Kayıtlı müzik endüstrisinin temsilci organı IFPI, 368 tane üç dakikalık şarkıyı dinlemeye eşit olan rakamın 2019’da 18 saatten fazla olduğunu ve dinleyicilerin çoğunlukla abonelik ses akışı, video akışı, radyo ve kısa form video uygulamalarına yöneldiğini söyledi.

IFPI CEO’su Frances Moore araştırmanın, hayranların yalnızca daha fazla müzik dinlediğini değil aynı zamanda yeni, dinamik ve sürükleyici müzik deneyimleriyle meşgul olma fırsatlarını yakaladıklarını da ortaya koyduğunu dile getirdi. Ayrıca Moore, plak şirketlerinin yatırımlarıyla desteklenen, akış hizmetlerine lisanslı müziğin devasa büyümesinin de bu etkileşimi yönlendirdiğini belirtti. Öyle ki müziğin, dinleyicilere bu zorlu zamanlarda rahatlık ve şifa sağladığını da sözlerine ekledi.

Kısa formlu videolar, canlı yayın ve oyun içi deneyimler de popülerliğini artırıyor. Anket, her üç kişiden birinin geçen yıl bir müzik canlı yayını izlediklerini tespit etti. Araştırmada, dinleyicilerin şarkı seçimleri için genel akıştan yararlandığı, abonelik ses akışı yoluyla müzik dinleme sürelerini %51 artırdığı da saptandı. Ayrıca ankete katılanların %68’i belirli şarkıları haftada en az bir kere aradıklarını söyledi.

Türler söz konusu olduğunda ise 300’den fazla farklı müzik türü dinlendiği belirlendi. Ankete katılan her üç kişiden biri, lisanssız müzik sorununu vurgularken şarkı dinlemek veya indirmek için yasa dışı veya lisanssız yöntemler kullandıklarını paylaştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu