GÜNDEM

NASA, Mars simülasyonunda 1 yıl yaşayacak ücretli adaylar arıyor

NASA, katılımcıların kızıl gezegene benzer simüle edilmiş bir atmosferde yaşamalarını sağlayarak fiziksel, duygusal ve zihinsel etkilerini incelemeyi hedefliyor.

Analog test kavramına yabancı olmayan uzay ajansı NASA, çeşitli habitatlar için çok çeşitli uzun vadeli simülasyon testleri yürütüyor. Buradaki temel amaç ise Ay, Mars ve asteroitlere yakın vadeli ve gelecekteki keşif misyonlarına hazırlanmak. Ancak kısıtlı zaman, kaynakların mevcudiyeti ve insan gücü gibi nedenlerden dolayı tüm testleri uzayda yapmak mümkün değil.

Bilim insanlarının daha hızlı bir tempoda ve daha az kaynak harcayarak yer tabanlı testler yapmasına ve aynı zamanda uzayda yürütülmeye uygun karşı önlemler hazırlamasına izin verdiği için analog görevlerin burada kurtarıcı görüyor. NASA ise yıllardır insanı uzay uçuşuna ve aya yolculuklara hazırlamayı içeren analog testler yürütüyor. İyi bilinen testlerden birisi de uzay yolcularının karşılaşabileceklerini yansıtan izolasyon, barınma ve uzak yaşam senaryolarıyla tasarlanmış üç katlı bir yaşam alanı olan HERA analog görevidir.

NASA’nın analog görev portföyüne en son eklenen ürün ise Mürettebat Sağlığı ve Performans Keşfi Analogu olarak adlandırılıyor ve Mars’ın insan keşfini hedefliyor. Uzay ajansı, insan zihni ve vücudu üzerindeki olumsuz etkilerini incelemek için Dünya’daki bir Mars habitatını simüle eden ilk 1 yıllık analog görevi için başvuruları kabul etmeye başladı. Şu anda plan, ajansın Houston, Teksas’taki Johnson Uzay Merkezi’nde 1 yıllık üç Mars yüzey simülasyon testi yapmak. 

Her görev için seçilen 4 mürettebat, zamanlarını Mars Dune Alpha adlı 3D baskılı 1.700 metrekarelik bir modülde geçirecek. Analog görev için temel araştırma alanları, ekipman arızası, iletişim engelleri, eldeki sınırlı kaynaklarla hayatta kalma ve strese neden olan çevresel faktörler gibi Mars yüzey senaryoları olacak.

NASA, analog misyonun Mars’ın yanı sıra, Ay’a yönelik insanlı uzay uçuşu görevlerinin önündeki potansiyel engelleri çözme teknolojisinin geliştirilmesine de yardımcı olacağını söyledi. 4 mürettebat üyesi, test rutininin bir parçası olarak simüle edilmiş uzay yürüyüşleri, robotik ve VR kontrollerini denemek, iletişimi analiz etmek ve istenen bilimsel araştırmayı yürütmek gibi görevleri yerine getirmek zorunda kalabilir.

Bir astronot özgeçmişi olmayanlar için bu analog görevler, uzaydaki yaşamın veya başka bir gezegenin atmosferinin nasıl göründüğünü ve hissedildiğini deneyimlemek için büyük bir şans. Bu görevler aynı zamanda bu tür senaryolarda hayatta kalmak için kritik olacak sistemlerin geliştirilmesine de yardımcı oluyor.

1 yıllık programı 2022 sonbaharında başlatacak olan NASA, Mars analog görevi için başvuruları 17 Eylül’e kadar kabul edecek. Adayların göreve uygunluklarını test etmek için tıbbi testler, psikolojik ve psikiyatrik değerlendirmeler gibi yeterlilik kriterleri ölçümlenecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu