GÜNDEM

Nasdaq, bünyesindeki şirketlere toplumsal eşitlik düzenlemesi getirdi

SEC, Nasdaq’ın borsasında bulunan şirketlerde biri kadın, diğeri ‘toplumda yeteri kadar öne çıkmayan azınlıklardan’ olan iki yönetici barındırma önerisini onayladı.

Nasdaq’ın yeni kuralı, listesinde yer alan tüm şirketlerin yönetim kurullarında bir kadın olmak üzere, siyahi ya da LGBTQ+ üyeleri gibi bir azınlık grubunu temsil eden en az iki farklı yöneticiye sahip olmasını gerektiriyor. Düzenlemede kapsamında ayrıca, belirtilen koşullardaki en az iki farklı yöneticiye sahip olmayan şirketlerin bu kişileri neden yönetim kurullarında bulundurmadıklarını yazılı olarak belirtmeleri istenecek. Şirketlerin ayrıca bir yıl içinde yönetim kurulu çeşitlilik istatistiklerini kamuya açıklamaları; şirketin büyüklüğüne ve borsa kademelerine bağlı olarak, iki yıl içinde en az bir ve dört ila beş yıl içinde de iki farklı yöneticiye sahip olmaları gerekecek.

Nasdaq’ın yeni gereklilikleri, yatırımcıların yatırımları hakkında karar verirken tutarlı ve karşılaştırılabilir verilere sahip olmalarını hedefliyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler ise yaptığı açıklamada, “Bu kurallar, yatırımcıların Nasdaq listesinde yer alan şirketlerin yönetim kurulu çeşitliliğine yaklaşımını daha iyi anlamalarını sağlarken bu şirketlerin hissedarlarına en iyi şekilde hizmet edecek kararları alma esnekliğine sahip olmalarını da mümkün kılacak.” diyerek Komisyonun karara olan bakış açısını bildirdi. 

Yönetim kurulu çeşitliliği kurallarını ilk olarak Aralık ayında açıklayan Nasdaq, bu sayede güçlü ekonomileri daha da güçlendirmeyi amaçlıyor. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom da şirketlerin 2021 yılı sonuna kadar yeterince temsil edilmeyen bir topluluktan en az bir yönetim kurulu üyesine ve 2022 yılı sonuna kadar da – yönetim kurulunun büyüklüğüne bağlı olarak – en az iki veya üç yönetim kurulu üyesine sahip olmasını gerektiren bir çeşitlilik yasasını imzaladı. Kaliforniya’da çeşitlilik kuralına uymayan halka açık şirketler, ihlal başına 100 bin ila 300 bin dolar arasında para cezasına çarptırılabilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu