İş

Kripto para ile ödeme kabul eden şirketler!

İşte kripto para birimi kullanan ve kabul eden en büyük ve tanınmış şirketlerden bazıları

Kripto para birimleri, şimdilerde gündemde oldukça yer alan konuların başında geliyor. Bitcoin’in şimdiki değerinin ilk kez 60.000 dolar gibi rekor bir seviyeye ulaşması da insanların ilgisini fazlasıyla çekiyor. Kripto para satın almak ve satmak giderek daha da yaygın hale gelirken sanal para birimlerini harcama fırsatları, piyasadaki dengesizlik nedeniyle karşılaştırıldığında ise sınırlı kalıyor.

Bununla birlikte, büyük teknolojilerden alışveriş sitelerine kadar çok sayıda endüstride, kripto para birimlerini benimseyen ve müşterilerin bunları mal ve hizmetleri için resmi bir ödeme yöntemi olarak kullanmalarına izin veren çok sayıda şirket bulunuyor. İşte kripto para birimi kullanan ve kabul eden en büyük ve tanınmış şirketlerden bazıları:

Mastercard

Mastercard, 2021 Kasım ayında ağındaki ortaklarıyla birlikte tüketicilerinin dijital bir cüzdan kullanarak kripto para birimi satın almalarına, satmalarına ve tutmalarına ve ayrıca sadakat programları kapsamında dijital para birimleriyle ödüllendirmelerine izin vereceğini söyledi. Böylelikle müşterilerin sadakat puanları yerine kripto para birimi ile ödüller kazanmaları ve harcamaları sağlanacak.

Kredi kartı devi, NYSE’nin sahibi Intercontinental Exchange tarafından 2018’de kurulan dijital varlık platformu Bakkt Holdings Inc ile müşterilerine yeni kripto hizmetleri sunmak için de iş birliği yapacak.

AXA

2021 Nisan ayının başından itibaren sigorta şirketi devi Axa Sigorta, İsviçre’deki müşterilerinin faturaları için bir ödeme seçeneği olarak Bitcoin kullanmalarına izin verecek. Kripto para birimlerini kullanıma sunma kararı, 2019 yılında şirket tarafından yürütülen pazar araştırmasında 18 ila 55 yaş arasındaki katılımcıların yaklaşık üçte birinin kripto aralara yatırım yapmış ya da yapmakla ilgilendiğini tespit etmesinden bu yana düşünülüyordu.

Microsoft

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft’un Bitcoin ödemelerini kabul etmesi, kripto para kullanımı konusunda güven aşılaması için oldukça önemlidir. Kullanıcı hesaplarının doldurulmasında kredi olarak kullanılan Bitcoin, Xbox Live ve Skype dahil olmak üzere bir dizi hizmete ödeme yapmak için kullanılabilir.

Şirketin kripto teknolojisine olan ilgisi bununla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda Blockchain kullanan Microsoft, 2021 Mart ayı sonlarında Bitcoin ağında iki katmanlı bir kimlik doğrulama platformu olan ION’u da piyasaya sürdü. Bu yeni teknoloji, ödemeler yerine çevrimiçi kimlikleri doğrulamak için dijital kimlikler oluşturuyor.

Starbucks

Kapsamlı bir denemenin ardından Starbucks müşterileri artık yeni Bakkt uygulamasını kullanarak kahve zincirindeki içecek ve ürünler için dönüştürülmüş Bitcoin ile ödeme yapabilecek. Uygulamanın yaratıcılarına göre, dijital cüzdanı bir ödeme yöntemi olarak test etmek için 500.000 kişi sadece davetiye ile erken erişim programına katıldı.

Tesla

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk ile Bitcoin’in inişli çıkışlı bir ilişkisi var. Elon Musk’ın şirketi tarafından 2021 Şubat ayında kripto para birimine 1,5 milyar dolarlık yatırımın yapmasından sonra şirket, bu yılın başlarında ABD’deki araç alımları için Bitcoin ödemelerini kabul edeceğini duyurdu. Bununla birlikte, Tesla’nın tokenlerin %50’sinden fazlası yenilenebilir enerji kullanılarak çıkarılana kadar Bitcoin işlemlerini beklemeye alacağına dair açıklamalarla bu durum şimdilerde tersine çevrildi.

Amazon

Bu yılın başlarında Amazon’un Facebook da dahil olmak üzere diğer teknoloji devlerinin arasına katılarak kendi özel kripto para biriminin temelini attığı bildirildi. Ancak, e-ticaret şirketi henüz doğrudan kripto paraları kabul etmiyor. Bununla birlikte, Bitcoin’i hediye kartlarına dönüştürerek, telefonları yeniden doldurarak vb. gibi işlemlerle kripto para birimlerini kullanmayı kolaylaştıran bir platform olan yalnızca kripto şirketi Bitrefill aracılığıyla Amazon kuponları satın alınabiliyor.

Visa

Kredi kartı şirketi Visa, 2021 Mart ayının sonunda ödeme ağındaki işlemleri gerçekleştirmek amacıyla kripto para birimini kabul etmek için Crypto.com platformuyla bir pilot uygulama başlattığını doğruladı. Artık ABD dolarının değerine sabitlenmiş bir stabilcoin kriptosu olan USD Coin’i (USDC) kabul edecek.

Coca Cola

İçecek devinin Asya-Pasifik bölgesindeki şişeleyicisi ve dağıtıcısı Amatil, Centrapay platformuyla kurduğu ortaklık aracılığıyla bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimini etkinleştirdi. 2020 yılı itibarıyla, Avustralya ve Yeni Zelanda’da içecekler için bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimleri kabul etmeye yönelik 2.000’den fazla otomat bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu