GÜNDEM

Yeni rüzgar türbini duvarı ile evlerde elektrik üretimi mümkün olacak

Tasarımcı Joe Doucet, rüzgar enerjisini evlerde yaygınlaştırabilecek bir “rüzgar türbini duvarı” tasarladı.

Rüzgar enerjisi, dünya çapındaki ulusal şebekelerin enerji üretmek için fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmasına yardımcı olmada kilit bir rol oynar. Ancak ev için kullanılan rüzgar türbinleri, kısmen müdahaleci fiziksel problemler yaratabilir. Şimdilerde New York merkezli tasarımcı ve girişimci Joe Doucet, sanat ve teknolojiyi birleştirerek evlerimize güç sağlamayı amaçlayan bir proje olan Rüzgar Türbini Duvarı’nı tasarladı. İşlevsel olduğu kadar estetik açıdan da göze hitap edecek şekilde tasarlanan bu “kinetik duvar”, elektrik üreten mini bir jeneratörü çalıştırarak ayrı ayrı dönen bir dizi döner kanattan oluşuyor.

Türbin kanatları farklı şekillerde tasarımlara dönüşebiliyor ve bu sayede istenildiği gibi sanatsal bir izlenim de bırakıyor. 25 adet kullanıma hazır rüzgar türbini jeneratöründen oluşan duvar, kanatların orta kısmı dönecek şekilde dizayn edilmiş. Kanatlat da yanlarında kare paneller bulunan 25 dikey çubuğa bağlanmış. Şu anda duvar 2,4 metre yüksekliğinde ve 7,6 metre genişliğinde bir forma sahip ancak tasarım kullanıcının ihtiyaçlarına göre ayarlanabiliyor.

Tasarımcıya göre, rüzgar türbinlerinin göze çarpmayan duvarı düz bir şekilde gizlenebiliyor ve bir evin tüm elektriğini karşılayacak şekilde yılda 10.000 kilovat saatin üzerinde elektrik üretebiliyor.

Ürünü piyasaya sürmesine yardımcı olmak için birkaç üreticiyle görüşme halinde olduğunu söyleyen Doucet, yollar ve otoyollar boyunca tipik istinat duvarları yerine rüzgar türbini kullanılabileceğini ve böylelikle otoyolların tüm enerji ihtiyacının karşılanabileceğini söyledi.

Doucet, sonraki tasarımlarında herhangi bir hafif malzeme ile kaplanabilen alüminyumdan yapılmış bir çerçeve öngörüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu