İş

Hibrit iş modeliyle çalışanlar için 6 önemli tavsiye!

Hibrit çalışma modeliyle çalışanlar, ofis içinde ve dışında mükemmel çalışma ortamı sağlamak için neler yapmalı?

Pandemi döneminde birçok insan, istedikleri yerde ve istedikleri zaman diliminde çalışmayı tercih etti. Öyle ki Microsoft’un bu konuyla ilgili 31 ülkede 30.000’den fazla kişiyi içeren 2021 Çalışma Trendi Endeksi’ne göre, ankete katılanların %73’ü uzaktan çalışmayı tercih ettiğini bildirdi. Bir CNBC araştırması ise 2022’nin başlarında kuruluşların yaklaşık %45’inin bir tür esnek çalışma programına sahip olacağını ve çalışanlara bu yeni hibrit modeli sunacağını tahmin ediyor.

COVID-19’dan önce birçok “hibrit” tanımı vardı ancak iş verenler genellikle yüz yüze etkileşim için bir yer ve zaman gerektiği kanısındadır. Uzaktan çalışanların onlarca yıldır yüz yüze çalıştığını unutmak her ne kadar kolay olsa da çoğu şirket hala bu yeni normalin çalışanlar için ne anlama geldiğini öğrenmeye çalışıyor.

İşte hibrit çalışma modelinde çalışanlara hem ofis içinde hem de dışında mükemmel çalışma ortamı sağlamanın 6 yolu:

Teknolojiyi ikiye katlayın

Hayat, ev, iş ve kişisel zamanı yönetmek için yeterince karmaşıktır. Çalışmak için gerekli olan kamera, şarj cihazı veya diğer araçları hatırlamak, en organize profesyonelleri bile zorlayabilir. Her iki çalışma alanında da masa, dolap ve diğer malzemeler dahil eksiksiz bir ofis kurulumuyla her şeyden iki taneye sahip olmak, çalışanların hayatını kolaylaştırır. Çalışanlar “ev” ofisi için herhangi bir şey satın alması gerektiği takdirde, yöneticisinden veya İK departmanından masrafları karşılamasını talep edebilmelidir.

Beklentileri anlayın

Hibrit çalışma hem çalışanın hem de yöneticinin düzenli olarak iletişim halinde kalması ve birbirleriyle bağlantı kurması için inisiyatif gerektirdiğinden, içe kapanık kişiler için bu model zor olabilir. Bu nedenle, çalışanlar ve yöneticilerin belirli hedefleri, bu hedeflere nereden ulaşılacağını ve çalışanın nelerden sorumlu olduğunu tartışması gerekir.

Yeni normları öğrenin

Hibrit çalışma süreci, yeni bir şirkette göreve başlayacakların şirket düzenini öğrenmesini karmaşıklaştırabilir. Çalışanlar, kuruma öncelikle “Telefonla mı yoksa videoyla mı bağlanmayı tercih ederdiniz? Ofiste mi yoksa ofis dışında mı çalışacaksınız?” gibi sorular yöneltmelidir. Bu sorular zamanla daha da normalleşecektir. Dikkate alınması gereken diğer davranışlar arasında ise çalışma saatleri, e-postaların ne zaman geldiği ve bilgilerin şirket genelinde nasıl yayıldığı gibi detaylar yer alır.

Anlar yaratın

Uzaktan çalışmak, en çok da iş arkadaşları arasındaki sosyal hayatı etkiler. Bu nedenle çalışanlar, böyle bir etkileşimi teşvik etmenin bir yolunu bulmalıdır. Örneğin ekip toplantıların bir bölümü sohbet etmeye ayrılabilir.

Öne çıkmaya çalışın

Ofisten uzak kalmanın terfi etme veya işin fark edilmesini sağlama şansını azaltacağından endişe duyulabilir. Bazı iş arkadaşları diğerlerinden daha fazla sahadayken, ofistekiler yöneticilere daha kolay erişebilir ve en iyi görevler için hazır konumda olduklarını hissettirebilir. Böylece en fazla geri bildirimi de alabilirler. Yüz yüze bir toplantı sırasında uzakta olan çalışanlar, ayrıntıların ve önemli çıkarımların bir kaydı olması için birinin not almasını veya bunu kendisinin yapmasını teklif edebilir. Örneğin GitLab, her tür toplantı için önceden belirlenmiş gündemlerin gerekli olduğu “uzaktan öncelikli” bir anlayışa sahiptir. Uzaktan çalışanlar da fırsatlar ortaya çıktığında uzmanlığını sunmak için yöneticilerine ulaşabilir.

Esnek olun ve uyarlayın

Çalışanlar hibrit çalışma modelinde sabırlı, esnek ve uyarlanabilir olmalıdır. Bugün katıldığınız bir şirket, iş hedeflerinizi karşılamaya devam ederken, yarın çalışanlarının ihtiyaçlarını desteklemek için çeşitli stratejileri test edecektir. Amacınızı ve hedefinizi belirlemek, bu yeni yaşam biçiminde gezinmek, dengelemek ve başarılı olmak için hayati önem taşır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu