GÜNDEM

İş verenlerin hibrit çalışma modelini yeniden değerlendirmesi gerekebilir

Hibrit çalışma modelinde başarılı olmak için personellerin, evlerinin uzun süreli çalışma ortamına uygun olması gerekiyor.

Teknoloji platformu EcoOnline tarafından yürütülen yeni bir araştırma, iş verenlerin yarısının hibrit çalışanlar için sağlık ve güvenlik hükümlerini yeniden değerlendirmesi gerekebileceğini öne sürdü. 447 şirketten sağlık ve güvenlik uzmanlarıyla yapılan araştırma, şirketlerin yalnızca %52’sinin personele güvenlik eğitimi verdiğini ortaya koydu.

İş yerine yönelik değişen toplumsal tutum ve hibrit çalışma modellerindeki bu artış bağlamında, EcoOnline’a göre bu rakamlar, işletmelerin daha akıcı ve uzak bir ofis ortamında iş gücünü yeterince korumak için nasıl hareket etmesi gerektiğini vurguluyor. Bu, kuruluşların yaklaşımlarını her bireye uyum sağlamak için uyarlamaları gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca çoğu kuruluş için evden çalışma ve hibrit modeli, kapsamlı bir risk değerlendirmesine de neden oluyor. Bununla birlikte, yaklaşık 10 firmadan 6’sı hibrit ekipleri için yeni risk değerlendirmeleri yapmayı planlarken, yaklaşık %43’ü böyle bir şey düşünmüyor.

Bu değerlendirmelerin nasıl yapılacağına bakıldığında, her iki şirketten biri çalışanlarından bir risk değerlendirme formu doldurmalarını isterken, %37’si mevcut yaklaşımlarını ofis içi değerlendirme ile birlikte kullanmaya devam edecek. Yaklaşık %4’lük kısmı ise sağlık ve güvenlik uzmanlarını yüz yüze inceleme için meslektaşlarının evlerine gönderecek veya bir sağlık ve güvenlik pratisyeni ile çevrimiçi video değerlendirmeleri yapacak.

Araştırmanın sonuçlarına göre hibrit çalışma kalıcı olacak, ancak yalnızca üçte biri, kuruluşlarının hibrit çalışma taleplerinin yönetim zorluklarına tamamen hazır olduğundan emin olduğunu söyledi. Yaklaşık %4’ü ise liderlerinin yeni hibrit dünyaya hazır olduğundan emin olmadıklarını belirtti. Ayrıca şirketlerin %85’i hibrit çalışanlara sahip olmayı düşünürken, %31’i ekiplerinin yarısından fazlasının hibrit olacağını söyledi.

Hibrit çalışma modelinin yaygınlığı baz alındığında ise kuruluşların %15’inde hibrit çalışanlar olmayacak ve yaklaşık beşte biri, zamanlarını ev ve iş arasında bölüştüren ekiplerinin %10’undan daha azına sahip olacak. Çoğu şirketin pandemi öncesi nasıl çalıştığı karşılaştırıldığında ise çalışma uygulamalarında hızlı bir değişiklik olduğu ortaya çıkıyor. Şirketlerin %36’sı hiç hibrit işçiye sahip değildi ve her on kişiden dördünde ekiplerinin %10’undan azı bu şekilde çalışıyordu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu