GÜNDEM

Yapay zeka insanlığı yok edebilir mi?

İnsanlar, yapay zekanın aşırı optimizasyon, silahlandırma ve ekolojik çöküş için kullanılabileceğinden endişe ediyor.

Uzmanlara göre, pek çok kişi yapay zekanın (AI) insanlığın sonunu getireceğinden endişe duyuyor. Ancak dünyadaki çoğu insan da günlük yaşamlarında yapay zeka entegre edilmiş cihazlar kullanıyor. Örneğin, hava durumunu kontrol etmek için Siri’yi kullanıyorlar veya Alexa’dan akıllı ışıklarını kapatmasını istiyorlar. Bunların tümü, birçok insanın fark etmediği AI biçimleridir.

Bununla birlikte, bu teknolojinin hayatımızın neredeyse her alanında yaygın kullanımına rağmen, bazı insanlar hala makinelerin bir gün insanlığı yok edebileceğine inanıyor. Stephen Hawking ve Elon Musk gibi bilim alanındaki popüler isimler bile teknolojinin insanlığa yönelik tehdidi hakkında açıklamalarda bulunuyor. 2020 yılında Musk, AI’ın insanlardan çok daha akıllı hale geleceğini ve 2025 yılına kadar insan ırkının önüne geçeceğini söyledi. Musk’ın tahminine rağmen, alandaki uzmanların çoğu, insanlığın yapay zeka konusunda endişelenecek bir şeyi olmadığını dile getiriyor.

Yapay zekanın kontrolü ele geçirme korkusu, makinelerin bir şekilde bilinç kazanacağı ve yaratıcılarını harekete geçireceği fikrinden doğdu. Yapay zekanın bunu başarabilmesi için sadece insan benzeri zekaya sahip olması değil, aynı zamanda geleceği tahmin edebilmesi veya önceden planlayabilmesi gerekir. Ancak makineler programlandıkları gibi çalıştığı için şimdilerde yapay süper zekayı (ASI) geliştirmekten oldukça uzağız. Şu anda, makineler tarafından kullanılan AI teknolojisinin çoğu “dar” veya “zayıf” olarak kabul ediliyor, yani bilgisini yalnızca bir veya birkaç göreve uygulayabiliyor.

Hatta bazı uzmanlar, yapay zekanın insanlık için bir tehdit unsuru oluşturmak yerine kendimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğini söylüyor. Robotik profesörü Antonio Chella, yapay zeka ve robotik sayesinde, robotlarda ve robot kolonilerinde bilinç, duygular, zeka, etik ile ilgili teorileri ‘simüle etme’ ve bunları bilimsel bir temelde karşılaştırma konumunda olduğumuzu belirtti.

Bununla birlikte, AI’ın veya herhangi bir teknolojinin insanlar için bir risk oluşturabileceği de açıktır. Güney Kaliforniya Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Enstitüsü Direktörü Ben Nye’ye göre, bu risklerden bazıları aşırı optimizasyon, silahlanma ve ekolojik çöküşü içeriyor. Nye, AI’ın açıkça ulusları yok etmek ya da istikrarsızlaştırmak için veya bir silahın test sürümlerini test etmek için tasarlandıysa, çok büyük yıkımlara sebep olabileceğini söyledi. Ayrıca, devlet destekli aktörler tarafından akıllı virüs tabanlı saldırılar gördüklerini, büyük yıkımların da bu şekilde başladığını dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu