GÜNDEM

İngiltere, Apple ve Google mobil tarayıcı hakimiyetini araştırıyor

İngiltere’nin rekabet gözlemcisi, Apple ve Google’ın mobil tarayıcılarının pazar hakimiyetine ilişkin derinlemesine bir soruşturma başlattı.

İngiltere’nin rekabet gözlemcisi, Apple ve Google’ın mobil tarayıcılarının baskınlığına ilişkin derinlemesine bir soruşturma başlattı. Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Haziran ayında başlattığı bir istişareye verilen yanıtların, konuyla ilgili daha kapsamlı bir soruşturma ve iPhone üreticisi Apple’ın uygulama mağazası aracılığıyla bulut oyunlarını kısıtlayıp kısıtlamadığına yönelik “önemli desteği” olduğunu söyledi.

CMA’in geçici CEO’su Sarah Cardell yaptığı açıklamada, birçok Birleşik Krallık işletmesi ve web geliştiricisinin, Apple ve Google tarafından belirlenen kısıtlamalar tarafından geride tutulduklarını söyledi. Cardell, durumu araştırıp eğer öyleyse sektörlerde rekabeti ve yeniliği geliştirmeye yönelik adımları belirlemeyi planladıklarını belirtti.

Google konuyla ilgili, Android mobil işletim sisteminin kullanıcılara diğer tüm mobil platformlardan daha fazla uygulama mağazası seçeneği sunduğunu söyledi. Bir sözcü, geliştiricilerin istedikleri tarayıcı motorunu seçmelerine olanak tanındığını ve milyonlarca uygulamanın başlatıcısı olduğunu söyledi. Ayrıca tüketicileri güçlendiren ve geliştiricilerin başarılı işler kurmasına yardımcı olan gelişen, açık platformlar oluşturmaya kararlı olduklarını da ekledi.

Apple ise yaklaşımının tüketicilerin mahremiyetinin ve güvenliğinin korunmasını sağlarken rekabeti ve seçimi nasıl teşvik ettiğini açıklamak için CMA ile “yapıcı” bir şekilde ilgileneceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu