GÜNDEM

Tesla 321.000 aracını geri çağırıyor

Tesla, bazı arabaların arka lambalarının düzgün çalışmamasına neden olan bir yazılım sorunu nedeniyle 321.000’den fazla aracı geri çağırıyor.

Tesla, arabalarındaki arka lambaların aralıklı olarak yanmayabileceği gerekçesiyle ABD’deki 321.000’den fazla aracını geri çağırıyor. Haberin ardından, şirketin hisseleri neredeyse %3 düşerek son iki yılın en düşük seviyesini gördü.

Elektrikli araç üreticisi, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne (NHTSA) verilen dosyada, arka lambayla ilgili geri çağırmanın bazı 2023 Model 3 ve 2020-2023 Model Y araçlarını kapsadığını söyledi. Teksas merkezli şirket, arka ışık sorununu düzeltmek için bir güncelleme yayınlayacağını ve geri çağırmayla ilgili herhangi bir kaza veya yaralanma raporu olmadığını söyledi.

Şirket geri çağırmanın, Ekim ayı sonunda büyük ölçüde dış pazarlardan gelen ve aracın arka lambalarının yanmadığını iddia eden müşteri şikayetlerinin ardından geldiğini söyledi. Araştırma sonucunda, nadir durumlarda araç uyandırma işlemi sırasında yanlış arıza tespitlerine neden olabilecek bir durum nedeniyle ışıkların aralıklı olarak çalışmayabileceği tespit edildi. Tesla, konuyla ilgili üç garanti raporu aldığını söyledi.

Bu yıl içinde Tesla, ABD’de 19 geri çağırma yayınladı. Bu ayın başlarında şirket, araçlara hidrolik direksiyon desteğini kesebilecek bir yazılım sorunu nedeniyle.40.186 Model S ve Model X aracı geri çağırmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu