GÜNDEM

EBRD’den Enerjisa’ya 110 milyon dolarlık sürdürülebilirlik kredisi

Enerjisa Enerji, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile 110 milyon dolar tutarında, ‘Kapsayıcı ve Yeşil’ odaklı yeni kredi anlaşması imzaladı.

Bu yatırımlarıyla 21 milyon kişiye sürdürülebilir ve kaliteli enerji sağlama hedefine katkı sağlayacak olan Enerjisa Enerji ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) imzaladığı ‘Kapsayıcı ve Yeşil’ kullanım amaçlı olma özelliğini de taşıyan kredi, Türk Lirası cinsinden 7 yıl vadeli olarak ve Türk Lirası Gecelik Referans Oranı (TLREF) endeksine bağlı olarak kullanılacak.

Modernizasyon aynı zamanda, gereksiz harcamaların azaltılmasına yardımcı olarak ortalama 30.405 hanenin, yıllık ortalama elektrik tüketimine eşdeğer olan 60 bin tona kadar doğrudan karbondioksit tasarrufu sağlayacak. Enerjisa Enerji krediyi ayrıca, yeni akıllı şebeke becerileriyle genişletmek, eğitmek, daha fazla kadın çalışan istihdam ederek teknik ve mesleki eğitim almalarını sağlamak için de kullanacak. Bununla birlikte, akıllı sayaçların kurulumuyla tüketicilerin doğru faturalandırılmasını sağlayarak enerji kullanımını ve şebekeyi yönetmelerine yardımcı olacak.

Kamu hizmeti kuruluşunun şebekenin verimliliğini artırma çabalarının kapsamına da giren kredi, enerji tasarruflu aydınlatma sağlamak için teknoloji marketi Teknosa ile de bir ortaklığı takip ediyor. Enerjisa Enerji’ye göre, akıllı LED aydınlatmaya geçiş, tüketicilerin enerji tasarrufu yapmalarını ve yenilenebilir enerji kullanımını artırmalarını sağlayacak. Proje kapsamında ise 2022 yılına kadar Teknosa mağazalarında yaklaşık 2.500 aydınlatma armatürü LED’lerle yenilenecek.

Enerjisa Enerji CFO’su Michael Moser, yenilenebilir enerjinin ana enerji kaynağı olduğu yeni sürdürülebilir enerji dünyasının, enerji altyapısına yapılan büyük yatırımlarla mümkün olacağını söyleyerek, “Sürdürülebilirliği yıllardır çok ciddiye alıyoruz ve konuyla ilgili her düzeyde çeşitli aksiyonlar alıyoruz. Bu bağlamda, EBRD ile 7 yıl vadeli 110 MUSD eşdeğeri Türk Lirası tutarındaki kredimiz ile birlikte yeni oluşturduğumuz yeşil finansman çerçevemiz, sürdürülebilir enerji çözümleri ve Türk enerji sistemine büyük yatırımları daha da ileriye taşıyabilmemiz için bir başka kilometre taşıdır.” ifadelerini kullandı.

Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar ise Enerjisa Enerji çatısı altında yenilikçi ürünlerle gerçekleştirdikleri tüm projelerde, çalışmalarına enerji verimliliği, tasarruf, karbon salınımının azaltılması ve sürdürülebilirlik kavramlarıyla yön verdiklerini söyledi. Bu rehberlik doğrultusunda daha yeşil bir dünya için enerji sektörüne katkıda bulunmayı hedeflediklerini de belirtti. Bunu yaparken de hizmetlerinin müşterilerin ihtiyaçlarına göre tasarladıklarını ve geliştirdiklerini ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu