GÜNDEM

En büyük ‘Marslı göktaşı’ sergilenmeye başladı

14.5 kg ağırlığında ve 25 cm genişliğindeki kaya parçası, dünya dışı kayaların sergilendiği Maine Mineral&Gem Museum’da ziyarete açıldı. 

ABD’de bulunan Maine Mineral&Gem Museum, Ay’ın en büyük beş ve en eski magmatik kaya parçası da dahil olmak üzere güneş sistemindeki volkanik aktivitelerden oluşan yaklaşık 6.000 dünya dışı kaya koleksiyonunu barındırıyor. Bethel’deki müzede, “Taodenni 002” adında tamamı Mars taşından oluşan ve yakın zamanda keşfedilen bir göktaşı da yer almaya başladı. Taş, Çarşamba günü itibarıyla sergilenmeye başladı.

Müzenin yönetici direktörü Barbra Barrett’e göre 14.5 kiloluk parça, Kızıl Gezegen’in insanlık tarafından bilinen en büyük parçası. Kaya parçası, Timbuktu’nun yaklaşık 400 mil kuzeyindeki bir Afrika çölünde tuz madenciliği merkezi olan Mali Taoudenni’de keşfedildi ve “Taodenni 002” adı da buradan geliyor.

Marslı göktaşının özelliklerini anlatan New Mexico Üniversitesi Meteoritik Enstitüsü Müdürü Dr. Carl Agee’ye göre, Taodenni 002 dahil, gezegenimizde tanımlanmış 311 Mars taşı var ancak hiçbiri bu kadar büyük değil. Bir göktaşının kökeninin, bileşimine bağlı olduğunu söyleyen Agee, Taodenni 002’nin piroksen, olivin ve maskelynitten oluştuğunu bildirdi. Tüm bu elementlerin Dünya’da veya diğer birçok gezegende bulabileceğini de ekledi.

Agee’ye göre, magmatik bir kaya olan taş, muhtemelen ilk olarak Mars’taki bir yanardağdan oluştu. Bir meteor gezegene o kadar sert çarptı ki Taodenni 002’yi uzaya fırlattı ve gezegenin yörüngesinde birkaç milyon yıl durdu. Agee, kayanın Dünya’nın yerçekimi ile atmosfere girdiğini, düştüğüne şahit olunmadığı için de bunların ne zaman gerçekleştiğini belirlemenin imkansız olduğunu söyledi. Dünya’daki elementlere maruz kalmaktan ne kadar az zarar gördüğü göz önüne alındığında Agee, taşın en fazla 1000 yıldır gezegenimizin yüzeyinde olduğunu tahmin ediyor.

Gerekli belgeler dahilinde ziyaretçiler, Taodenni 002 de dahil olmak üzere müzedeki bazı kaya parçası örneklerine dokunabilecek ve hatta tutabilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu