GÜNDEM

AI destekli makine, çiftçilerin işlerini kolaylaştırıyor

Çiftçiler, lazer püskürtme makinesinin zamandan tasarruf sağladığını ve pestisit kullanımını azalttığını söylüyor.

Bugünlerde Carbon Robotics tarafından tasarlanan otonom ot temizleme makineleri, yatırımcıların kıskacı altında. 2021 ve 2022 robot modellerini şimdiden satan Seattle merkezli girişim, 27 milyon dolar fon topladı. 

Dünyanın dört bir yanındaki çiftçilerin ilgisini çeken yapay zeka destekli otonom robotu, tarlalarda büyüyen yabani otları tespit etmek için bilgisayarlı görme yazılımı kullanıyor. Ardından lazerlerden gelen 150 watt’lık hassas termal patlamalarla onları yok ediyor.

Çiftçilere pestisit kullanmadan yabani otları ortadan kaldırma kolaylığı sunan teknoloji aynı zamanda toprak kalitesini iyileştiriyor, daha fazla organik ürün yetiştirmeyi mümkün kılıyor ve devam eden iş gücü açığı ile artan ücretlere de yanıt veriyor.

New Mexico’daki Carzalia Valley Produce’un başkan yardımcısı ve dördüncü nesil bir çiftçi olan James Johnson, çiftlikte “yoğun” pestisit kullanıldığını söylüyor. Son birkaç yılda daha sürdürülebilir tarım yöntemlerine geçen James Johnson, Carbon Robotics’in robotunu deneyimleyenlerden. Johnson, “Bu otonom makine hem paradan hem de zamandan tasarruf sağlıyor ve toprak biyolojimizi kurtarıyor.” diyerek sonuçları bildiriyor.

2018 yılında kurulan Carbon, Isilon’u 2010 yılında 2,25 milyar dolara satan ve başka bir girişimcilik yolculuğuna başlamadan önce Uber ve Facebook’ta bir dönem çalışan Isilon Systems kurucu ortağı Paul Mikesell tarafından yönetiliyor. Carbon’un şu anda 20 çalışanı var ve Paul Mikesell, 18 ay içinde çalışan sayısını üçe katlamayı hedefliyor.

Bugüne kadar toplamda 36 milyon dolar finansman desteği alan Carbon Robotics’e Anthos Capital, Ignition Capital, Fuse ve Voyager Capital son turda yatırım yapan şirketlerden.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu