GÜNDEM

Dünyanın en büyük 3D baskılı mahallesi Austin’de açılacak

Dünyanın en büyük 3D baskılı tek ailelik evleri kapsayan mahalle inşaatının gelecek yıl Austin’de başlaması planlanıyor.

ABD’nin en büyük inşaat ve emlak şirketlerinden biri olan Miami merkezli Lennar ve büyük ölçekli 3D baskı konusunda uzmanlaşmış bir teknoloji öncüsü olan Austin merkezli ICON, 100 evden oluşacak mahallenin Austin bölgesinde ancak henüz açıklanmayan bir yerde inşa edileceğini söylüyor. Lennar’ın yatırım kolu Lenx’in başkanı Eric Feder bir basın açıklamasında, emek ve malzeme kıtlığının, insanların ev sahibi olma hayalini etkileyen en büyük faktörlerden ikisi olduğunu söylüyor. Bu amaçla Lennar’ın kaliteli evleri uygun fiyatlı tutmak için teknolojik yeniliklerin sınırlarını her zaman genişleteceğini belirtiyor. Aynı zamanda 3D baskı uygulamasının da son derece cesaret verici bir yaklaşım olduğunu ekliyor.

Lennar kısa süre önce 207 milyon dolarlık finansman turunun bir parçası olarak ICON’a yatırım yaptı. ICON, 3D baskı teknolojisinin daha az atık ve daha fazla tasarım esnekliği ile geleneksel inşaat yöntemlerinden daha hızlı, enerji verimli evler ürettiğini söylüyor. ICON Kurucu Ortağı ve CEO’su Jason Ballard, 5,5 milyonluk ulusal kıtlıkla kaliteden, estetikten veya sürdürülebilirlikten ödün vermeden arzı hızla artırmaya yönelik derin bir ihtiyaç olduğunu ve bunun tam olarak teknolojinin gücüyle sağlanabileceğini belirtiyor.

ICON, 3D baskılı evler için büyüyen pazarda öncü konumda bulunuyor. Örneğin ICON, kar amacı gütmeyen Austin Mobile Loaves&Fishes ile 51 dönümlük alanda evsizler için 3D baskılı evlerden oluşan bir proje için bir araya geldi ve Doğu Austin’de 4 adet 3D basılmış evlerden oluşan bir küme üretti. Öyle ki ICON’un Vulcan teknolojisi, 3.000 fit kare kadar büyük evlerin inşasını mümkün kılıyor.

ABD’de yeni inşa edilen müstakil evlerin büyük bir çoğunluğu genellikle yerinde inşa ediliyor ve geleneksel inşaat yöntemleri kullanılarak ahşapla çerçeveleniyor. Ancak 15,5 metrelik yazıcılarla haftada 2.000 metrekarelik tek katlı bir ev için dış ve iç duvar sistemini inşa edebilen ICON, 3D baskılı evlerde beton çerçeveleme kullanıyor.

3D baskılı evler teknolojik olarak gelişmiş olsa da geleneksel evlerden daha ucuz olmayabilir. Bu kapsamda, 3D evler için fiyatlandırma yapmasa da Lennar, alıcıların normal Lennar evleriyle aynı şekilde ödeme yapacaklarını söylüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu