GÜNDEM

İngiltere, COVID-19 ilaç denemesini bu ay başlatacak

Bu uygulama, COVID-19 tedavisi için oral antiviral olarak toplumda yaygın olarak kullanılacak ilk yöntem olacak.

Geçtiğimiz haftalarda İngiltere, ABD merkezli Merck&Co Inc ve Ridgeback Biotherapeutics tarafından ortaklaşa geliştirilen COVID-19 antiviral hapını onaylayan ilk ülke oldu. Hükümet Ekim ayında 480.000 adet Merck ilacının yanı sıra, Pfizer Inc (PFE.N) tarafından geliştirilen 250.000 adet antiviral hapı da temin ettiğini söyledi.

Pfizer ve Merck, ciddi hastalık riski yüksek olan COVID-19’lu yetişkinler üzerinde yapılan denemelerde umut verici etki gösteren deneysel antiviral haplar geliştirdiler. Her iki ilaç, virüse maruz kalan insanlarda enfeksiyonu önleyip önleyemeyeceklerini belirlemek için araştırılmaya devam ediyor.

İki şirket tarafından paylaşılan test rakamları, Pfizer’ın daha etkili hapa sahip olduğunu gösteriyor ancak henüz tam veri sunulmuş değil. Pfizer yaptığı açıklamada ilacın, semptomların başlamasından sonraki 3 gün içinde kullanıldığında ciddi hastalık riski taşıyan COVID-19 hastalarında hastaneye yatma veya ölüm olasılığını %89, 5 gün içinde verildiğinde de %85 azalttığını gösterdi. Merck ilacının ise tedavinin başlamasından sonraki 5 gün içinde ciddi hastalık riski taşıyan hastalara verildiğinde hastaneye yatma veya ölüm olasılığını yaklaşık %50 oranında azalttığı belirlendi.

Pfizer’in ilacı, COVID-19’u çoğalması gereken bir enzimi bloke etmek için tasarlanmış proteaz inhibitörleri olarak bilinen bir sınıfın parçasıdır. Pfizer, ilacın virüsün replikasyon için gerekli bir bölümünü hedef alması nedeniyle patojenin tedaviye dirençli olmayacağını söyledi.

Pfizer’in ilacı, proteaz inhibitörlerinin aktivitesini artıran ancak gastrointestinal yan etkilere neden olabilen ve diğer ilaçlara müdahale edebilen eski bir antiviral olan ritonavir ile kombinasyon halinde veriliyor. Ridgeback Biotherapeutics ile geliştirilen Merck’in hapı ise virüsün genetik koduna hatalar getirmeyi amaçlayan bir etki mekanizmasına sahip bir nükleosid analoğudur. İlaç virüse rastgele mutasyonlar ürettiğinden, koronavirüsün evrimleşmesi ve dirençli hale gelmesi bu sayede zorlaşıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu