GÜNDEM

DEHB ilacı, Alzheimer ilerlemesini yavaşlatabilir

Araştırmacılara göre, DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) ilacı, beyindeki norepinefrin düzeylerini artırmaya yardımcı olabilir.

Alzheimer hastalığı, beyindeki nöronlar öldüğünde ve sinir ağları arasındaki bağlantılar bozulduğunda ortaya çıkar. Tau olarak bilinen belirli bir protein ise nörofibriler yumaklara neden olarak hastalığın ilerlemesinde önemli bir rol oynar. Emory Beyin Sağlık Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) ilacı, bu hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Araştırmada, hafif bilişsel bozukluğu olan 39 hastaya 6 ay boyunca atomoksetin verildi. İlacın, beyin omurilik sıvısındaki tau seviyelerinin yanı sıra iltihabı da azalttığı saptandı. Çalışmanın yazarları bu bulgulara göre, atomoksetinin beyindeki norepinefrin düzeylerini artırmaya yardımcı olabileceğini ve böylelikle hastalığın ilerlemesinin yavaşlatabileceğini düşünüyor. Atomoksetin, neredeyse 20 yıldır çocuklarda DEHB için FDA onaylı bir tedavi olarak halihazırda kullanılıyor.

Alzheimer semptomları olan fareleri ve sıçanları içeren önceki çalışmalar, yüksek norepinefrin seviyelerinin bilişsel işlevler üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini de göstermişti. Çalışmanın yazarları daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor ancak bulguların potansiyeli konusunda da oldukça heyecanlı olduklarını dile getiriyorlar.

Çalışmanın baş yazarı Allan Levey, araştırma sonuçlarının kendilerini oldukça cesaretlendirdiğini söyledi. Ayrıca tedavinin güvenli olduğunu ve hafif bilişsel bozukluğu olan kişilerde iyi tolere edilebileceğini de belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu