GÜNDEM

Avrupa’nın 12 milyar dolarlık start-up’ı ilk lityum iyon pilini üretiyor

İsveçli pil üreticisi Northvolt, Avrupa’nın artan elektrikli otomobil talebinden kâr elde etmek için lityum iyon hücre üretimini artırıyor.

Northvolt, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ilk lityum iyon pil hücresini Skelleftea’daki fabrikasında ürettiğini duyurdu. Şirket, 2022 yılı başlarında fabrikada üretime geçeceklerini de söyledi.

Türünün ilk örneği olarak, tamamen gigafabrika’da tasarlanmış, geliştirilmiş ve monte edilmiş bir pilin üretimini yapan ilk Avrupalı şirket Northvolt’un gigafabrikasının, yıllık 60 GWh üretime sahip olması bekleniyor. Gigafabrikalar genellikle her yıl yaklaşık 15 gigawatt saat (GWh) kümülatif depolama sağlamak için yeterli pil üretebilen fabrikalar olarak kabul ediliyor.

Northvolt’un kurucu ortağı ve CEO’su Peter Carlsson yaptığı açıklamada, bu ilk bataryanın sadece bir başlangıç olduğunu, önümüzdeki yıllarda Northvolt Ett’in Avrupa’nın temiz enerjiye geçişini sağlamak için üretim kapasitesini büyük ölçüde genişleteceklerini söyledi.

Dünyanın elektrikli otomobil akülerinin çoğu şu anda ABD ve Asya’da üretiliyor, ancak Northvolt bunu değiştirmeyi umuyor. Yine de bir pil veri şirketi olan Benchmark Mineral Intelligence’a (BMI) göre, elektrikli otomobillere yönelik artan talebe ayak uydurmak için 2030 yılına kadar kıta için planlanan 25 gigafabrika bulunuyor. Bunlardan 9’u küresel arzın çoğunu kontrol eden Asyalı üreticilere ait. Ayrıca, Tesla’nın kendi pil hücrelerini yapmaya çalıştığı bir pilot tesisi de bulunuyor ancak şu anda enerji depolama sistemlerinde ve araçlarında CATL, Samsung, Panasonic ve LG’den piller kullanılıyor.

Northvolt ayrıca Avrupa’nın pil üretim pazarının merkezi bir parçası olarak görülüyor. 2016 yılında İsveçli girişimci Peter Carlsson tarafından kurulan şirket, tahmini 150 GWh yıllık üretim kapasitesi ile 2030 yılına kadar Avrupa pil pazarının %25’ini güvence altına almayı hedefliyor.

Northvolt, üretim kapasitesinin önümüzdeki yıllarda artırarak, yaklaşık 1 milyon elektrikli araca pil tedarik etmek için çalışmalarını hızlandıracaklarını dile getirdi. Aynı zamanda ticari teslimatların yeni yılda başlayacağını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu