GÜNDEM

Amazon, TikTok benzeri bir alışveriş akışı olan Inspire’ı piyasaya sürdü

Amazon, kullanıcıların en sevdikleri fenomenlerden bir fotoğraf ve video akışıyla yeni müşteriler çekmeyi umduğunu söyledi.

Amazon, uygulamasına TikTok benzeri bir alışveriş deneyimi getiriyor. Şirket, tüketicilerin ürünleri ve fikirleri keşfetmesine ve etkileyiciler, markalar ve diğer müşteriler tarafından oluşturulan içerikten alışveriş yapmasına olanak tanıyan yeni bir kısa biçimli video ve fotoğraf akışı olan Inspire’ın lansmanını duyurdu. Bu özellik, tüketicilerin dikkatini markaların doğrudan tüketicilere pazarlayabildiği TikTok gibi uygulamalardan uzaklaştırmak ve bunun yerine Amazon.com’daki satışları artırmak için tasarlandı.

Lansman, bu yılın başlarında Amazon’un uygulamasında TikTok benzeri bir alışveriş akışıyla deneyler yaparken tespit edildiği ve daha sonra Amazon mobil uygulamasının altında kendi gezinme düğmesine sahip olduğu testleri takip ediyor. Şu anda çıkan sürümde, ana navigasyondaki üst düzey yerleşim aynı kalıyor ancak, Inspire beslemesine artık testlerde görülen elmas simgesi yerine bir ampul simgesine dokunarak erişilebilecek. Müşteriler, Inspire’ı kullanmaya başlamak için Amazon Shopping uygulamasını açacak ve Inspire’ın simgesine dokunacak. İlk başlatıldığında, Inspire beslemelerini kişiselleştirmek için makyaj, cilt bakımı, evcil hayvanlar, oyun, bitkiler, yürüyüş, iç tasarım, seyahat, koşu ve daha fazlasını içeren 20’den fazla ilgi alanı arasından seçim yapmaları isteniyor.

Inspire, kısa biçimli video içeriğine odaklanırken, aynı zamanda fotoğraflar için destek sunarak hem TikTok hem de Instagram’a benziyor. Instagram gibi, kırmızı kalpli içeriği “beğenmek” için ekranda herhangi bir yere iki kez dokunabilirsiniz. Bununla birlikte, bir sonraki videoyu görmek için alttan yukarı kaydırdığınız TikTok’un dikey video beslemesini kullanmak gibi Inspire deneyiminde gezinebilirsiniz.

Inspire, etkileşimlerini ve beğenilerini takip ederek kullanıcının ilgi alanları hakkında daha fazla şey öğrendiğinden, zamanla Amazon, akışın kendisini daha iyi özelleştireceğini söylüyor. Daha uzun vadede perakendeci, ürünü daha da geliştirmek için Inspire’a daha fazla alışveriş yapılabilir özelliğin yanı sıra ek uygulama içi işlevsellik ve içerik eklemeyi planlıyor. Son olarak, Amazon Inspire şu anda yalnızca iOS ve Android’deki Amazon mobil uygulamasında bulunuyor ve başlangıçta belirli müşterilere sunulacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu