GÜNDEM

NASA uzaydan ilk küresel su araştırmasını yapacak

Ekip, iklim değişikliğinin mekaniğine ve sonuçlarına yeni bir ışık tutmayı amaçlayan kapsamlı bir araştırma yürütecek.

NASA liderliğindeki bir uluslararası uydu misyonu, dünyanın okyanusları, gölleri ve nehirleri hakkında ilk kez kapsamlı bir araştırma yapmak için bu hafta Güney Kaliforniya’dan hareket edecek. Bu büyük yer bilimi projesi, bilim insanlarına gezegenin yüzde 70’ini kaplayarak hayat veren sıvının mekaniğe yeni bir ışık tutması için benzeri görülmemiş bir görünüm vermek üzere tasarlanan Yüzey Suyu ve Okyanus Topografyası (SWOT) olarak bilinen gelişmiş bir radar uydusunu kullanacak.

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in işlettiği bir Falcon 9 roketi, SWOT’u taşımak için Los Angeles’ın yaklaşık 275 km kuzeybatısındaki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden yörüngeye havalanacak. Görev plana uygun giderse, uydu birkaç ay içinde araştırma verilerini üretmeye başlayacak.

Araştırmacılara göre, gezegenin radar taramalarından 21 günde en az iki kez derlenen veriler, okyanus sirkülasyonu modellerini geliştirecek, hava ve iklim tahminlerini destekleyecek ve kuraklığın vurduğu bölgelerde kıt tatlı su kaynaklarının yönetilmesine yardımcı olacak. Misyonun ana amaçlarından biri, okyanusların atmosferik ısıyı ve karbondioksiti, küresel sıcaklıkları ve iklim değişikliğini hafifleten doğal bir süreçte nasıl emdiğini analiz etmek.

Uydu, okyanusların ısı ve karbon çekişinin çoğunun meydana geldiğine inanılan daha küçük akıntılar ve girdaplar etrafındaki yüzey yüksekliklerindeki ince farklılıkları hassas bir şekilde ölçmek için tasarlandı. Uyduyu tasarlayan ve inşa eden NASA’ya göre SWOT bunu mevcut teknolojilerden 10 kat daha fazla çözünürlükle yapabilir.

Tatlı su kütleleri, 100 metreden geniş tüm nehirlerin uzunluğunun yanı sıra 62.500 metrekareden büyük bir milyondan fazla göl ve rezervuarı gözlemlemek için donatılmış olan SWOT için bir başka önemli odak noktasıdır. SWOT’un üç yıllık görevi boyunca Dünya’nın su kaynaklarının envanterini tekrar tekrar çıkarmak, araştırmacıların mevsimsel değişiklikler ve önemli hava olayları sırasında gezegenin nehir ve göllerindeki dalgalanmaları daha iyi takip etmelerini sağlayacak.

NASA’nın SWOT tatlı su bilimi lideri Tamlin Pavelsky, bu tür verileri toplamanın dünyanın su sisteminin nabzını tutmaya benzediğini, böylece ne zaman yarıştığını ve ne zaman yavaş olduğunu görebileceğimizi belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu