GÜNDEM

NFT’lerin bir sonraki hiti müzik endüstrisi olabilir

Trendleri belirleme konusunda hünere sahip olan eski müzik direktörü Merck Mercuriadis’e göre, NFT’ler müzik endüstrisine geçiş yapabilecek.

Elton John, Beyonce ve Guns N’ Roses gibi dünyaca ünlü sanatçılarla çalışmış eski müzik direktörü Merck Mercuriadis, Spotify ve Apple Music gibi ana akım yayın hizmetlerinin popülerliğini artırmasıyla kendi müzik haklarını elde etmek için Hipgnosis Songs Fund’ı kurdu. 2018’de halka açılan fona Timbaland, Fleetwood Mac’ten Lindsey Buckingham, The Pretenders’tan Chrissie Hynde, Rick James ve Neil Young gibi hit yapımcılar, 64.000 bestenin yayın haklarını satın almak için 2,5 milyar dolar yatırım yaptı. Şimdilerde Mercuriadis, müzik için gelişmekte olan başka bir teknolojiye bakıyor. Bir bilgisayar ağındaki işlemlerin kaydını tutan blok zincirinin, müzik telif ücretlerine yeni bir şeffaflık düzeyi getirebileceğini belirtiyor.

Örneğin, albüm kayıtlarının NFT ve blok zinciri ile sanatçılara gerçek zamanlı olarak geri dönebileceğini söyleyen Mercuriadis, NFT’lerin aynı zamanda müzik tutkunları için müzik veya video gibi yeni bir koleksiyon türünü konserlerde satılan geleneksel tour book ile aynı fiyata sağlayabileceğini de belirtiyor. Müzik direktörü, bu ilgi çekici deneyimlerin “geleceğin önemli bir parçası” olduğunu vurguluyor.

Mercuriadis, şimdilerde hızlı bir şekilde şarkıları öngörülebilir ve güvenilir gelir sağlayacak bir “varlık sınıfı” olarak oluşturmaya odaklandı. Hipgnosis’e danışmanlık yapan Grammy Ödüllü şarkıcı, söz yazarı ve plak yapımcısı olan Nile Rodgers, NFT’lerin güvenilir bir varlık olduğunu ve Mercuriadis’in bu konudaki görüşüne katıldığını söyledi. Bu fikir, Investec Wealth&Investment, Aviva Investors ve Church of England gibi kurumsal yatırımcıları da cezbetti.

Mercuriadis, Hipgnosis’in hit koleksiyonlarının küratörlüğünü yönetme, piyasa dışı fırsatlar arama ve Peloton, TikTok veya Roblox gibi yeni platformlardan yararlanma konusunda geleneksel müzik yayıncılarından daha iyi bir iş çıkarabileceğini söylüyor. Müzik haklarını satın almak için 1 milyar dolar yatırım sözü veren yeni ortak Blackstone ise Hipgnosis’in şarkı yönetimi yaklaşımını daha da iyileştirmesine yardımcı olacak.

Müzik endüstrisinin geçmişte çok basit bir sektör olduğunu söyleyen Mercuriadis, gelecekte teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte sektörün giderek daha karmaşık olacağını düşünüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu