GÜNDEM

Mürettebatsız elektrikli kargo gemisi ilk seferine bu yıl başlayacak

Dünyanın ilk otonom ve 7 MWh elektrikli kargo gemisi Yara Birkeland, sıfır mürettebatla yolculuk yapacak.

Otonom kargo taşımacılığı artık kara ve hava yoluyla sınırlı kalmayacak. Norveçli şirket Yara International, kargoyu bağımsız olarak da taşıyabilen dünyanın ilk sıfır emisyonlu gemisini bu yıl ilk seferine çıkaracak.

Gemilerdeki dizel motorlardan kaynaklanan zehirli kükürt Ooksit (SOx) ve azot oksit (NOx) emisyonlarıyla mücadele etmek için Yara Marine Technologies’i yaratan Norveçli şirket, 2017 yılında, toksik emisyonlardan tamamen kurtulmak için otonom, tamamen elektrikli bir gemiyi kavramsallaştırmaya başladı. 2017’de tasarlanan Yara Birkeland adlı elektrikli kargo gemisinin 2020’de yola çıkması planlanmıştı. Ancak COVID-19 salgını yolculuğu geciktirdi.

Gemi ilk seferini bu yıl içinde Norveç’te mürettebat üyesi olmadan yapacak. Otonom gemi, Herøya’dan Brevik’e  giden rota boyunca sadece üç uzaktan kumanda merkezi ile seyahat edecek.

Geminin yüklenmesi ve boşaltılması için insanlara elbette ihtiyaç duyulacak. Ancak, Yara’nın Norveç Porsgrunn’daki fabrikasının tesis müdürü Jon Sletten’e göre, tüm operasyonların çoğu nihayetinde otonom teknoloji ile çalışacak. Bu teknolojiler konteynerleri gemiye yükleme ve gemiden çıkarmaya yardımcı olan otonom vinçleri ve taşıyıcıları içerecek. Tam elektrikli kargo gemisi karbon emisyonlarıyla mücadele ederken, özerkliğe odaklanarak taşıma hizmetleri için işletme maliyetini düşürmeyi de hedefliyor.

7 MWh pil kapasitesine sahip olan elektrikli kargo gemisi, iki adet 900 kW Azipull bölmesine ve ayrıca iki adet 700 kW itici pervaneye güç vererek yaklaşık 24 km/s maksimum hıza ulaşacak.

Yara Birkeland otonom kargo gönderilerine başladığında, Avrupa kıyılarındaki limanları ziyaret etmeden önce rıhtımda ücretlendirilecek ve geri dönecek. Sletten, elektrikli kargo gemisinin yılda 40 bin kamyon yolculuğunun yerini alacağına inanıyor. Firma, Yara Birkeland’ın CO2 ve azot oksit emisyonlarını önemli ölçüde azaltacağını tahmin ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu