GÜNDEM

Kullanıcılara bazı şifreleri kullanmamaları konusunda uyarı!

Yeni bir rapora göre uzmanlar, hacklenme olasılığını artırdığı için uygulamalarda belirli ortak şifrelerin kullanılmasına karşı uyarıda bulundu.

Kartlı ödeme şirketi Dojo tarafından yürütülen araştırma, birçok kişinin benzer şifreleri kullanma eğiliminde olduğunu buldu. Çalışma, Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nden 100.000 ihlal edilmiş parolayı inceledi ve ardından bunları hayvanlardan yıldız işaretlerine kadar 30’dan fazla kategoride gruplandırdı. Araştırma bazı ilginç ortak noktalar ortaya çıkardı. Çoğu kullanıcı, aynı parolanın biraz farklı sayı veya karaktere sahip varyasyonlarını sürekli olarak kullanma eğiliminde bulunuyor.

İnsanlar ayrıca belirli şifre kategorilerine de yöneliyor. Listenin başında evcil hayvan isimleri ve “bebek”, “aşk” ve “melek” gibi sevgi terimleri bulunuyor. Çalışma ayrıca, kullanıcılara özellikle spor, araba markaları, yemek, renkler, şehirler ve ülkeler gibi şeyleri içeren şifrelerden uzak durmalarını tavsiye ediyor. Bununla birlikte, özellikle çoğu ödeme seçeneğinin gelecekte tamamen dijital olması beklendiğinden, siber suçların daha da artacağı ve bu nedenle güçlü şifrelerin kullanılması gerektiği söyleniyor.

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC)’ne göre, uzak durulması gereken diğer popüler şifreler, “123456” (23,2 milyon kullanıcı), “123456789” (7,7 milyon kullanıcı) ve “111111” (3,1 milyon kullanıcı) gibi bir sayı dizisine sahip olanlardır.

Öte yandan, siber suçlar COVID-19 pandemisinden bu yana %600 artarken, kuruluşların %80’i 2019’da en az bir siber saldırı yaşadı. En çok saldırıya uğrayan anahtar kelimelerden uzak durmak bir başlangıç ​​olsa da bazı araçlar tarafından oluşturulan şifreleri tercih ederek güvenlik önlemlerini bir adım daha ileri götürebilirsiniz. Ayrıca, çevrimiçi kredi ve banka kartı işlemleri için 3D Secure kimlik doğrulamasını kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu