GÜNDEM

iPhone kullanıcıları kendi cihazlarını onarabilecek

Apple, kullanıcılara kendi cihazlarını onarma imkanı sunan Self Servis Repair (Self Servis Onarım) adlı yeni bir program başlatacak.

Kaliforniya merkezli teknoloji devi, Apple ürünlerinin yedek parçalarını gelecek yılın başlarından itibaren satın alınabilir hale getirecek yeni bir program duyurdu. Self Servis Onarım olarak bilinen program, Apple’ın web sitesinde yayınlayacağı onarım kılavuzları ile kullanıcıların bozulmuş cihazlarını onarmasına izin verecek.

Apple, programa ilk olarak ekranlar, piller ve kamera modülleri gibi bazı bileşenlerle başlamayı planlıyor. Hayata geçirildiğinde 200’den fazla yedek parça ve aleti kapsayacak olan programa teknoloji devi, gelecek yıl daha fazlasını eklemeyi planlıyor.

Başlangıçta yalnızca iPhone 12 ve iPhone 13 kullanıcıları için geçerli olacak onarım programı, daha sonra Apple’ın kendi M1 çiplerini kullanan Mac bilgisayarlara genişleyecek. Şirket, yedek parça fiyatlarını program resmi olarak gelecek yıl başladığında açıklayacak olsa da bağımsız onarım sağlayıcılarından alınan fiyatlarla aynı olacağını söyledi.

Apple COO’su Jeff Williams, Apple’ın program duyurusunu “müşterilere daha fazla seçenek” vermek olarak lanse etti. Ayrıca orijinal Apple yedek parçalarına, araçlarına ve eğitimine erişimi olan servis noktalarının sayısını neredeyse iki katına çıkardıklarını, şimdi de kendi onarımlarını yapmak isteyenler için yeni bir seçenek sunduklarını belirtti.

Self Servis Onarım programı şimdilik yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabilecek. Programın elektronik cihaz tamiri konusunda deneyimli kişiler için tasarlandığını söyleyen Apple, daha sonra programı 2022 boyunca diğer ülkelere de genişletecek. Self Servis Onarım Çevrimiçi Mağazası’nı kullanarak orijinal yedek parçaları ve araçları sipariş edebilecek olan cihaz sahipleri onarım işlemi yaparken ürüne zarar vermediği takdirde, ürünün garantisi de devam edecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu