GÜNDEM

Huawei, elektrikli otomobil yarışına giriyor

Huawei’nin kendi işletim sistemi HarmonyOS’a sahip ilk otomobili Aito M5, hem elektrik hem de yakıtla çalışan bir otomobil olacak.

ABD Eski Başkanı Donald Trump yönetiminin, şirketi ulusal güvenlik endişelerini öne sürerek Amerikan şirketlerinin Huawei’ne teknoloji pazarlamasını kısıtlayan bir kara listeye koymasının ardından Huawei, 2019′da HarmonyOS’u piyasaya sürmüştü. Kara listede yer almak, Huawei’ni Google’ın Android işletim sisteminden ayrılmaya zorladı.

En çok telekomünikasyon ürünleri ve akıllı telefonlarıyla tanınan Çinli teknoloji devi Huawei, bu kısıtlamaların ardından otomobil üreticileriyle birlikte otonom sürüş teknolojileri konusunda iş birliği yapacağını duyurarak yeni bir yola çıktı. Huawei CEO’su Richard Yu yaptığı açıklamada, Huawei’nin HarmonyOS işletim sistemine sahip ilk otomobilinin hem elektrik hem de yakıtla çalışan bir otomobil olan Aito M5 olacağını söyledi. Aynı zamanda Huawei’nin akıllı otomotiv iş çözümü biriminin de CEO’su olan Yu, teslimat tarihinin 20 Şubat civarında olacağını belirtti.

Yu, Aito M5′in Model Y’den daha iyi olduğunu ve en yüksek güç ve sürüş menzili sunduğunu iddia etti. Ancak Tesla’nın arabalarının aksine Aito M5, sürüş menzilini genişletmek için bir yakıt deposuna da sahip olduğu için yalnızca elektrikle çalışmıyor. Bununla birlikte Aito M5, “otomobile zeka eklemek” anlamına gelen Aito markası altındaki ilk modeldir.

Huawei’nin otomobilleri, daha önce Huawei bileşenlerini içeren ancak tasarım içermeyen otomobil üreticisi Seres’in bir parçası. Ayrıca SF Motors olarak da bilinen Seres, Chongqing merkezli otomobil üreticisi Sokon’un Silikon Vadisi merkezli bir yan kuruluşudur.

Çin’deki yeni Seres otomobiliyle HarmonyOS entegrasyonu, birçok elektrikli otomobilin tüketicilerin hayatında akıllı telefonların rolüne benzeyeceği fikrini sunmaya çalıştığı için önemlidir. Elektrikli otomobillerin her biri, otomobil işlevlerini ayarlamak, müzik dinlemek veya film izlemek için bir dokunmatik ekrana sahiptir. Öyle ki Huawei’nin akıllı saatlerinden biri, Aito M5 için araba anahtarı olarak da kullanılabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu