GÜNDEM

GM ve LG Energy ortak girişimle EV pil üretimine başladı

General Motors ve LG Energy Solution arasındaki pil üretim tesisi ortak girişimi Ultium Cells, ilk fabrikasında üretime başladı.

General Motors ve LG Energy Solution arasındaki EV pil ortak girişimi Ultium Cells, Ohio’da bulunan ilk fabrikasında üretime başladı. 2,8 milyon metrekarelik Ultium Cells LLC tesisi, elektrikli araç tedarik etmek için ABD’de planlanan en az dört tesisten ilki olarak faaliyete geçti. Bu tesisteki pil hücreleri, General Motors’un GMC Hummer EV Pickup ve GMC Hummer EV SUV dahil olmak üzere Ultium platformuna dayalı elektrikli araçlarında kullanılacak.

Bununla birlikte, Ultium Cells hacimli üretime ulaşmadan önce LG Energy Solution, Ultium tabanlı araçlar için diğer fabrikalardan hücreler tedarik ediyor. Ultium, 2019 yılında duyurulan Warren fabrikasının 800’den fazla çalışanı olduğunu ve üretimi daha da artırmaya hazırlandığını söyledi. Ayrıca Ultium, gelecek yıl tam kapasiteye ulaştığında 1.300 işçiye sahip olmayı planladığını belirtti.

Bu ayın başlarında GM ve LG Energy, yaklaşık 2,4 milyar dolara mal olması beklenen dördüncü bir ABD pil hücresi üretim tesisi için New Carlisle’de bir yer düşündüklerini söyledi. Ocak ayında GM ve LG, Michigan’da 2024’ün sonlarında açılacak yeni bir pil hücresi tesisi inşa etmek için 2,6 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu. Ultium ayrıca Tennessee’de Nikel Kobalt Manganez Alüminyum (NCMA) pil kimyasını ve uzun torba form faktörünü kullanarak yüksek enerjili yoğun lityum iyon hücreler üretecek ve 2023’ün sonlarında tamamlanacak olan tesise 2.3 milyar dolarlık yatırım yapıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu