GÜNDEM

Fazla şeker tüketimi bağımlılığa yol açabilir

Bilim insanları, fazla şeker tüketimi isteğinin beyindeki motivasyon ve ödülle ilişkili olarak dopamin salgılaması olduğunu söylüyor.

Alkol Sağlığı İttifakı (AHA), gerçekleştirdiği yeni bir çalışmayla Birleşik Krallık’ın en popüler markalarından 30 şişe kırmızı, beyaz, gül, meyve ve köpüklü şarabı analiz etti ve bazılarının 59 gr’a kadar şeker içerdiğini buldu. Ayrıca genellikle daha sağlıklı bir seçim olarak algılanan düşük alkollü şaraplar, en şekerli şaraplar olarak kaydedildi.

Bununla birlikte Ulusal Diyet ve Beslenme Araştırması da ortalama bir insanın toplam enerjinin %5’i olan maksimum tavsiyenin iki katı kadar, 11-18 yaşındakilerin ise günde 54.9 gr şeker tükettiğini buldu. Bu nedenle diğer uzmanlar da Birleşik Krallık’ta ve dünya çapında birçok başka ülkede şeker bağımlılığı krizi konusunda uyarıda bulundular.

Diğer araştırmalar, şekerli veya yağlı yiyeceklere bağımlılığın, kumar bağımlılığı gibi kategorize edilebilecek bir davranış bozukluğu olduğunu ileri sürdü. Öyle ki 2017’de British Journal of Sports Medicine’de yayınlanan bir inceleme, şeker bağımlılığını kokain bağımlılığıyla karşılaştırdı. Araştırmacılar, kokain ve afyon gibi şekerin bitkilerden arıtılarak saf beyaz kristaller elde edildiğine dikkat çektiler ve bu işlemin bağımlılık özelliklerine önemli ölçüde katkıda bulunduğunu söylediler.

Bazı çalışmalar ise şekerin beyin üzerindeki etkisine dikkat çekti. Çalışmada beyin taraması çalışmaları, fruktozun beyindeki hazzı nasıl deneyimlediğini kontrol eden bir haberci merkezi olan dopamin sistemini etkilediğini ortaya koydu. Çok fazla ilave şeker yemek, beyinde kokain ve alkol bağımlısı insanlarda bulunanlara benzer değişiklikler yaratabilir. Çoğu insanın daha fazla şeker tüketme isteği duymasının nedeninin bu olduğu belirtildi.

Şeker tüketimi artmaya devam etse de İngiltere’de satın alınan şekerli meşrubat miktarı son yıllarda düşüş gösterdi. British Medical Journal tarafından geçen yıl yayınlanan bir araştırma, bu düşüşü 8 gramdan fazla şeker içeren içeceklere kademeli şekerle tatlandırılmış içecekler (SSB’ler) vergisi getirilmesine bağladı. Aynı zamanda Obezite Sağlığı İttifakı 2020’de, verginin iki yıl önce uygulamaya konmasından bu yana limonata, kola ve diğer alkolsüz içeceklerdeki şeker seviyelerinin 2015’ten bu yana ortalama %44 düştüğünü ve birçok içecek üreticisinin yemek tariflerini bundan kaçınmak için uyarladığını bildirdi.

Öte yandan halk sağlığını iyileştirmek için tasarlanan benzer şeker vergileri, hükümetin hazırladığı Ulusal Gıda Stratejisi sayesinde bakanlar tarafından değerlendiriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu