GÜNDEM

Arkeologlar 5000 yıl öncesine ait heykel buldu

British Museum’a göre heykel, yüzyılın en önemli tarih öncesi keşiflerinde biri.

Birleşik Krallık’ta keşfedilen 5.000 yıllık tebeşir davul heykeli, Stonehenge’in yapıldığı döneme kadar uzanıyor. Bu ayın sonlarında Neolitik alanda açılacak yeni bir serginin parçası olarak sergilenecek heykel, İngiltere’nin kuzeyindeki Burton Agnes köyü yakınlarındaki Stonehenge’e yaklaşık 384 kilometre uzaklıkta bulundu. Bu ve Birleşik Krallık’taki farklı yerlerdeki diğer buluntular arasındaki benzerlikler, o zamanlardaki bölge genelinde bir kültürün birleştiğini de gösteriyor.

Serginin küratörü Neil Wilkin, heykelin gerçekten dikkate değer bir keşif olduğunu ve son 100 yılda İngiltere’de bulunan en önemli tarih öncesi sanat eseri olduğunu söyledi. Müzeye göre, bu davul, tarzıyla Britanya ve İrlanda’da herhangi bir yerde bulunan bu dönemin en özenle dekore edilmiş nesnelerinden biri.

Keşif, 1889’da Kuzey Yorkshire’da bulunan üç ‘Folkton davuluna’ benziyor. 1889’da son keşiften yaklaşık 24 kilometre ötede bir çocuğun cenazesinde bulunan benzer üç davul yer alıyor. Müzeye göre, Folkton Davulları olarak bilinen bu üç nesne, İngiltere’deki kazılarda şimdiye kadar bulunan en ünlü ve esrarengiz antik nesneler arasında yer alıyor. Heykelin bir müzik aleti yerine bulunduğu mezarda çocukları koruyan bir tılsım olduğu düşünülüyor. Ayrıca heykeldeki üç deliğin mezardaki üç cesedin varlığına işaret ettiği de tahmin ediliyor. Mezarda bulunan kemiklerden alınan radyokarbon tarihi de heykelin MÖ 3005 ile MÖ 2890 yılları arasında gömüldüğünü ortaya koydu.

Küratörler, fıçı biçimli silindirik heykelin türünün günümüze ulaşan dördüncü örneği olduğunu ve Stonehenge’in inşa edildiği sırada gelişen İngiliz ve İrlandalı bir sanatsal üslup sağlayan ayrıntılı motifleri hala koruduğunu söyledi.

British Museum’un önümüzdeki hafta açılacak olan The World of Stonehenge sergisinin bir parçası olarak heykel, üç Folkton davuluyla birlikte ilk kez halka sergilenecek. Heykel, Burton Agnes Malikanesi’nden ödünç alınacak ve sergiden sonra daha fazla değerlendirme ve analizden geçecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu