GÜNDEM

YouTube yeni içerik oluşturucu araçlarına NFT’leri dahil ediyor

İçerik üreticileri, kısa videolardan para kazanabilecek ve içeriği NFT olarak satabilecek.

YouTube, kullanıcıların videolara “sahip olabilmeleri” için içerik oluşturucuların NFT’ler olarak içerik satmalarına izin vermek de dahil olmak üzere, para kazanma alanını genişletmek için yeni içerik oluşturucu araçlarını piyasaya sürüyor. Platformun NFT’lere veya değiştirilemez tokenlara ayrılacağına dair önerilerde bulunan YouTube, gelişen teknolojiyi yaratıcı araçlarına entegre etme planlarını duyurdu. Geçtiğimiz günlerde YouTube’un Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan, genişletilmiş içerik oluşturucu para kazanma araçlarının NFT’leri satmayı içereceğini açıkladı.

Mohan, internetin üçüncü aşaması için blokzincirler gibi şeffaflık defterlerine dayanan Web3’ün, yaratıcılar için yeni fırsatlar açtığını belirtti. Ayrıca blockchain ve NFT’ler gibi yeni teknolojilerin içerik üreticilerinin aboneleriyle daha derin ilişkiler kurmasına izin verebileceğini düşündüklerini dile getirdi.

Genişletilmiş araçlar, abonelerin en sevdikleri içerik üreticilerinden benzersiz videolar, fotoğraflar, sanat ve hatta deneyimlere sahip olmaları için doğrulanabilir bir yol sağlayacak. Ancak şirket, NFT sahipliğinin telif hakkı yasasıyla çelişip çelişmeyeceğini henüz netleştirmedi. Bir NFT satın almak, belirli bir dijital varlığın sahipliğini kurar ve varlığı içeren her işlemin halka açık bir kaydını sağlar. Telif hakkını asıl sahibinden alıcıya devretmez.

Bununla birlikte YouTube, rakip platformları yansıtan özellikler de ekliyor. TikTok ve Instagram Reels’e benzer kısa biçimli video platformu Shorts’u dahil ediyor. İçerik üreticileri, izleyicilerle doğrudan etkileşim kurmak için TikTok’ta yaygın olarak kullanılan bir özellik olan kısa videolarla yorumlara yanıt verebilecek. Ayrıca YouTube, Twitch ile daha da rekabet eden canlı akış özellikleri de ekliyor. Şirket, içerik üreticilerinin birlikte canlı yayın yapabilmeleri için ortak canlı yayın başlatacak. Platform ayrıca ücretli üyelikleri hediye olarak vermeyi de test ediyor.

YouTube, NFT’leri entegre eden ilk sosyal medya devi değil. Twitter kullanıcıları artık özel bir profil resmi özelliği ile NFT’lerini görüntüleyebiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu