GÜNDEM

Yenilikçi mikro sulama çözümü, tarımda su kullanımını yüzde 70’e kadar azaltıyor

Su kullanımını yüzde 70’e kadar azaltabilecek, verimi de yüzde 33’e kadar artırabilecek bir mikro sulama çözümü geliştirildi. 

Su kıtlığı, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde dünya genelinde artan ve ciddi bir sorun. Dünya üzerinde neredeyse 1,1 milyar insanın suya erişimi bulunmazken, bu durum yerel nüfusun temiz içme suyuna erişimi ile hayvancılık ve çiftçilik yoluyla gıda üretme yeteneklerini de etkiliyor. 

Öte yandan, sıcaklık dalgalanmaları daha aşırı hale geldikçe ve su döngüsü düzenlerindeki değişiklikler dünyanın birçok yerinde daha uzun kuraklık dönemlerine yol açacağından, iklim değişikliğinin bu sorunları önemli ölçüde şiddetlendirmesi bekleniyor. Kuraklıklara ek olarak, yerel altyapıyı ve nüfusun temiz içme suyuna erişimini etkileyebilecek olan sellerin de daha şiddetli hale gelmesi muhtemel.

Bu sorunlara bir çözüm sunmayı hedefleyen İsrailli girişim N-Drip, mikro sulama tekniğini geliştirdi. Bu yöntem, tamamen yerçekimiyle çalıştırılıyor. Sistemin işleyişi ise sulamayı optimize etmek için yazılım tarafından kontrol edilen, patentli, tamamen geri dönüştürülebilir bir damlatıcı ile sağlanıyor.

Sulama sistemi, yeterli sulama sağlamak için otomatik ve optimize edilmiş küçük su damlacıklarının yayıldığı, yol boyunca bir dizi küçük delik bulunan uzun tüplerden oluşuyor. Sistem, ekinler ve su depolama tankları arasındaki birkaç km’lik düşüş yoluyla, yalnızca yerçekimi ile çalışıyor. Tüpler boyunca da az ama yeterli basınç sağlıyor. Çözüm ayrıca damla sulamada tipik bir sorun olan kire karşı da oldukça dirençli.

Mikro-sulamanın ortadan kaldırmaya çalıştığı taşırma sulama yöntemi ise örneğin, suyun yönlendirildiği ekin tarlalarında küçük hendekler kazarak kullanılan başlıca tekniklerden biridir. Fakat bu teknik önemli miktarda su israfına neden oluyor. Ayrıca, genellikle yakın bölgelerde nitrojen kontaminasyonuna neden olabilecek üst toprağı ve gübreyi de erozyona uygun hale getiriyor. Taşırma sulama tekniği, genelde gelişmekte olan ülkelerde kullanılmasına rağmen, ABD tarım arazilerinin önemli bir kısmı da hala bu tekniği birincil sulama sistemi olarak kullanıyor. Mikro sulama yöntemi ile hem ekolojik denge hem de su tasarrufunun sağlanması amaçlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu