GÜNDEM

Yeniden icat edilen lityum iyon pillerle, EV arabalar daha ucuz olabilir

Lityum iyon piller, iklim kriziyle mücadele etmek için ihtiyaç duyulan elektrikli araçlara ve daha geniş enerji devrimine güç sağlayacak.

Georgia Tech mühendislik profesörü Gleb Yushin, Alex Jacobs ve Gene Berdichevsky ile birlikte 2011 yılında kurulan Sila Nanoteknoloji, lityum iyon piller üretimine başlıyor. Şirket, pillerin dört temel bileşeninden biri olan ve aynı zamanda bir katot, bir ayırıcı ve bir elektrolit içeren anotu değiştirerek, lityum iyonu %50’ye kadar daha iyi hale getirmeyi hedefliyor.

Anot genellikle grafitten yapılıyor. Ancak Sila, şişme ve bozulma olmadan yaklaşık 24 kat daha fazla lityum tutabilen, nano mühendislik silikondan oluşan bir tane üretti. Böylece aynı boyutta bir pilin çok daha fazla güç tutması sağlandı. Bu, yük ve havacılığın karbondan arındırılması için hayati önem taşıyor. Berdichevsky, iyileştirilen %50’lik gelişmenin, uzun mesafeli kamyon taşımacılığına ve elektrikli uçuşa olanak sağlayacağını belirtiyor.

Sila, elektrikli araçlar konusunda BMW ve Daimler, bu yıl içinde duyurulacak tüketici cihazları konusunda da diğer ortaklarla birlikte çalışıyor. Ürünler piyasaya çıktığında ise lityum ve kobalt bazlı piller, 1990’ların başından bu yana pil teknolojisindeki en büyük değişimi temsil edecek.

Lityum-iyon ile ilgili endişelerden biri, lityum ve kobalt ekstraksiyonunun Güney Amerika, Asya ve Afrika’daki topluluklar ve çevre üzerindeki olumsuz etkisidir. Bu ve artan lityum fiyatları, lityum-kükürt, alüminyum-iyon ve karbon bazlı süper kapasitörler gibi lanse edilen yeni enerji depolama teknolojilerinin çoğunun arkasındaki itici güçlerden biri olmuştur.

Ancak lityum en küçük ve en hafif elementlerden biridir. Berdichevsky, bu kimyasal bağların, birim ağırlık ve hacim başına yapılabilecek en güçlü bağlardan bazıları olduğunu söylüyor. Ayrıca gerekirse deniz suyundan bile çıkartabilecekleri için üretimde kolaylık sağlayacağını belirtiyor.

Sila’nın mevcut teknolojiyi geliştirme stratejisi, yatırım tarafında da karşılığını veriyor. Yakın zamanda yeni bir üretim hattını finanse etmek için 600 milyon dolar bütçe ayıran şirket, kendi pillerini inşa etme planı olmamasına rağmen, önümüzdeki yıllarda bir milyon aracın veya bir milyar tüketici cihazının güç hücrelerine anot malzemeleri sağlayabilecek bir tesis inşa edecek.

Sila, pilin tamamını yeniden icat etmeye çalışmak yerine teknolojinin sadece bir parçasına odaklanarak, mevcut üretim hatlarına entegre edilebilecek şekilde geliştirilmiş enerji depolama ürünlerini piyasaya sunmayı başarıyor. Berdichevsky, pilin diğer kısımlarında yapılacak daha fazla iyileştirmenin, lityum iyon sayesinde iklim değişikliğiyle de mücadeleye katkı sağlayacağını dile getiriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu