GÜNDEM

Yeni uzay teleskobu gözlem yapacağı noktaya ulaştı

Uzay teleskobu, gökbilimcilerin 13,5 milyar yıl önce evrenin oluştuğu büyük patlamadan sonra meydana gelen ilk gökadaları görmesini sağlayacak.

Dünyanın en büyük ve gelişmiş uzay teleskobu olan James Webb teleskobu, Dünya’dan fırlatıldıktan 30 gün sonra evreni gözlemleyeceği noktaya vardı. Lagrange 2 noktası (L2), Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre uzakta bulunuyor. Teleskop, roket iticileri 5 dakika çalıştırılarak belirlenen yerde güneşin etrafındaki yörüngeye sokuldu.

James Webb teleskobu, L2 noktasında kalacak ve Güneş ile Dünya’ya göre her zaman aynı bölgede yer alacağı için çok daha geniş bir alanı rahatça gözleyebilecek. Teleskobu Dünya’dan kumanda eden bilim insanları, gelecek birkaç ayı bilimsel çalışmalara hazırlamakla geçirecekler. Webb aynı zamanda, yıldız gözlemleri yapmanın yanı sıra, olası yaşam belirtileri için yabancı dünyaların atmosferlerini de tarayacak.

Bununla birlikte, Haziran ayında bilimsel gözlemlerin başlayabilmesi için 10 milyar dolarlık gözlemevindeki aynaların hala titizlikle hizalanması ve kızılötesi dedektörlerin yeterince soğutulması gerekiyor. NASA Yöneticisi Bill Nelson, yaptığı açıklamada, evrenin gizemlerini ortaya çıkarmaya bir adım daha yaklaştıklarını ve teleskobun bu yaz evrene dair ilk yeni görüşlerini kaydedeceğini söyledi.

Adını NASA’nın eski yöneticisi James Webb’den alan uzay teleskobu geçtiğimiz sene 25 Aralık’ta Fransız Guyanası’nda yer alan Kourou Uzay Üssü’nden Ariane 5 roketi ile başarılı şekilde uzaya fırlatılmıştı. Aynı zamanda Webb, 530 kilometre yükseklikteki yörüngede dönen Hubble Uzay Teleskobu’nun ardılı olarak kabul ediliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu