GÜNDEM

Yazılım mühendislerine olan talep artıyor

Yeni bir rapora göre, yazılım mühendislerine olan talep 2021’de iki katına çıktı.

Teknoloji işe alım uzmanı Hired tarafından yayınlanan rapora göre, pandemi nedeniyle yazılım mühendislerine olan talep 2021’de iki katına çıktı. Rapor, Hired’in şirketler ve yazılım mühendisleri arasındaki 366.000 platform etkileşimine, Ocak 2020 ile Aralık 2021 arasında toplanan 2.000 anket yanıtına ve 2021 yılında yazılım mühendisliği için yapılan 224.367 görüşme talebine göre derledi.

Hired CEO’su Josh Brenner, teknik alanlardaki yetersizlik ve açık pozisyonlar nedeniyle şirketlerden gelen rekor düzeydeki yüksek taleplerin, Hired’deki yazılım mühendislerinin 2020 yılına kıyasla 2021’de iki kat daha fazla iş görüşmesi yaptığını söyledi. Ayrıca rekabetçi işe alım piyasasının, şirketlere maaş ve avantaj sunma konusundaki baskısı ve uzaktan çalışacak yazılım mühendislerini işe almanın küresel olarak artmaya devam edeceğini de belirtti.

Uzaktan çalışma modeli, 2021 yılında popülerliğini oldukça artırdı ve yazılım mühendisleri de diğer pozisyonlara göre daha fazla uzaktan çalışma talebi aldı. Aynı zamanda uzaktan çalışanlar için çalışma saatlerindeki esneklik, yazılım mühendisleri için ideal çalışma kültürüne yönelik en çok belirtilen faktör olarak belirlendi.

Platformdaki en çok talep gören rol ise full stack developer’lar olarak öne çıktı. Rapor, şirketlerin 2021 yılında full stack developer’ların diğer yazılım mühendisliği rollerine kıyasla görüşme taleplerinde en yüksek %2,1’lik artış gösterdiğini ortaya koydu. Bununla birlikte genel talepteki bu artış, daha küçük teknoloji merkezlerindeki uzaktan çalışma pozisyonları için ortalama maaşların da artmaya devam etmesini sağladı.

Hired’in raporu ayrıca, iş verenlerin en çok mülakat ilgisini çeken bazı yazılım geliştirme becerilerini de kaydetti. Go programlama dili, Go’da yetkin mühendislerin pazar ortalamasına kıyasla 1,8 kat daha fazla görüşme talebi almasıyla birlikte, ikinci yıl için talep edilen beceriler listesinin başında yer aldı. Go’nun hemen arkasında Ruby on Rails, Scala, Ruby ve React Native yer aldı. Bununla birlikte Kubernetes, AWS ve Google Bulut Platformu yeterliliği gibi bulut becerileri, listenin alt sıralarında yer aldı. Bu becerilere sahip mühendisler, ortalamadan yaklaşık 1,3 kat daha fazla görüşme talebi aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu