GÜNDEM

Yakıt hücresi verimliliği için yeni bir teknoloji geliştirildi

Bilim insanları, hidrojenle çalışan yeni bir elektrokimyasal sistem kullanarak havadaki karbondioksitin %99’unu yakalamayı başardılar.

Delaware Üniversitesi (UD) mühendisleri, hidrojenle çalışan yeni bir elektrokimyasal sistem kullanarak havadaki karbondioksitin %99’unu etkili bir şekilde yakalamanın bir yolunu buldular. Bu sayede daha çevre dostu yakıt hücreleri kullanılabilecek.

Yakıt hücreleri, yakıtın kimyasal enerjisini doğrudan elektriğe dönüştürerek çalışır. Böylece hücreler, hibrit veya sıfır emisyonlu araçlar için ulaşımda kullanılabilir. Bu nedenle UD Profesörü Yushan Yan, bir süredir günümüzde kullanılan geleneksel asit bazlı yakıt hücrelerine ekonomik ve çevre dostu bir alternatif olan hidroksit değişim membranlı (HEM) yakıt hücrelerini geliştirmek için çalışıyor. Ancak HEM ​​yakıt hücreleri havadaki karbondioksite karşı son derece hassas olduğu için bir HEM yakıt hücresinin nefes almasını zorlaştırır. Öyle ki yakıt hücresinin performansı ve verimliliği %20’ye kadar düşer.

Yan ve araştırma ekibi birkaç yıl önce bu dezavantajın aslında bir çözüm olabileceğini fark ettiler. Çalışmada elektrokimyasal teknoloji için güç kaynağını ayırma zarının içine yerleştirmenin bir yolunu buldular. Araştırma ekibi, gazları ayırmak için yapılmış normal bir filtrasyon membranına benzeyen ancak daha karmaşık bir elektrokimyasal sistem gibi havadan sürekli olarak dakika miktarlarında karbondioksit alma kabiliyetine sahip bir elektrokimyasal cihaz üretti.

Aslında, cihazın kablolarını zarın içine gömmek, karbondioksit parçacıklarının bir taraftan diğerine hareket etmesini kolaylaştıran bir kısa yol oluşturdu. Ayrıca ekibin küçük bir hacimde geniş bir yüzey alanına sahip kompakt, spiral bir modül oluşturmasını sağladı. Böylelikle, artık bir seferde daha fazla miktarda havayı filtreleyebilen daha küçük bir modülle yakıt hücresi uygulamaları için hem etkili hem de uygun maliyetli bir çözüm buldular.

Araştırma ekibinin sonuçları, 2 inç x 2 inç boyutlarındaki bir elektrokimyasal hücrenin, dakikada yaklaşık iki litre hızla akan havada bulunan karbondioksitin yaklaşık %99’unu sürekli olarak çıkarabildiğini gösterdi. Araştırmacılar, 12 onsluk soda kutusu büyüklüğündeki erken prototip bir spiral cihazın dakikada 10 litre havayı filtreleyebildiğini ve karbondioksitin %98’ini temizleyebildiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu